مجله آموزشی تدریس زبان

دانش آموز خجالتی

5 راه مطمئن برای کمک به دانش آموز خجالتی در کلاس زبان

  5 راه مطمئن برای کمک به دانش آموز خجالتی در کلاس زبان

 در این مقاله از سایت تدریس زبان  به 5 راه مطمئن برای کمک به دانش آموز خجالتی در کلاس زبان خواهیم پرداخت و نکات  مهمی را در این خصوص مطرح می کنیم .و اینکه چگونه دانش آموز خجالتی را تشویق به حضور در فعالیتهای زبانی کنیم.

ملیکا سر کلاس زبان نشسته و بیشتر آنچه را استاد زبان و همکلاسی‌هایش می‌گویند را متوجه می‌شود. اما هرگز دستش را بالا نمیبرد. چرا که فکر این که در جلوی کلاس با صدای بلند صحبت کند، یک استرسی در دلش ایجاد میکند. و این همان نشانه دانش آموز خجالتی بودن است.

اینجاست که اساتید زبان با تجربه می بایست به دنبال راهکارهایی باشند، که دانش آموز خجالتی بتوانند بر استرس و اضطراب خود غلبه کند.

 

 5 راه مطمئن برای کمک به دانش آموز خجالتی

 

1.تعیین وظایف زبان آموزان

بسیاری از زبان آموزان خجالتی،از اینکه مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند .خیلی از حرفها و جملاتی که به ذهنشان میرسد را برسرزبان جاری نمی کنند. و به همین خاطرفرصت بهبود مهارتهای گفتاری را از دست می دهند. برای جلوگیری از این مساله .اساتید هنگام تدریس زبان می بایست دقیقا نقش این گونه افراد را مشخص کنند تا آنها به راحتی در تمارین زبانی فعالیت داشته باشند. برای مثال اگر مکالمه در فضای هتل است. به آنها بگویم که شما نقش رییس هتل را بازی می کنید . و همه مکالمات مرتبط به این شخصیت را شما باید ایفا کنید.

 

2.استفاده از لیست علایق آنها در یادگیری زبان

یکی دیگر از روش های فوق العاده برای اینکه به دانش آموز خجالتی کمک کنیم. که بر ترس خود غلبه کند مطرح کردن موضوعاتی است که مورد توجه و علاقه آنهاست. برای مثال اگر زبان آموز خجالتی کلاس شما به کتاب ها، فیلم ها و موضوعات خاصی توجه بیشتری دارد، سعی کنیم هنگامی که قصد دارید سوالی از این چنین دانش آموزانی پرسیده شود. بیشتر از موضوع مورد علاقه آنها سوال کنید. این روشی فوق العاده برای حضور بیشتر در فعالیت کلاسی هست.

 

دانش آموزش خجالتی
تدریس زبان

 نکته:در ابتدای هر ترم از زبان آموزان بخواهید،لیستی از علایق خود را بنویسند و در اختیار شما قرار دهند.

  پیشنهاد می شود مقاله چرا زبان آموزان کلاس ما کم حرف هستند را نیز  مطالعه کنید 

3.برگزاری جلسه ای بر اساس خنده و شادی برای دانش آموزان خجالتی

به عنوان استاد، کاری واقعا خنده دار انجام دهید و اصلا برایتان مهم نباشد. که زبان آموزان به شما بخندند.برای مثال بازی tongue twister که معمولاً زبان اکثرمان  نمی چرخه را انجام دهید. متوجه خواهید شد که بسیاری از زبان آموزان به شما خواهند خندید. این تمرین را با سایر زبان آموزان دیگر هم انجام دهید .و وقتی مطمئن شدید که آنقدر صمیمی شده اید .که کس دیگر ناراحت نمیشود این تمرین را برای دانش آموزان خجالتی هم انجام دهید. آنها فکر می‌کند که اگر دیگران هم به آنها بخندند. مسئله مهمی ایجاد نمی شود و مورد توجه قرار نمی گیرند و به همین راحتی در فعالیت های کلاسی شرکت خواهند کرد.

 

4.هرگز خجالتی بودن آنها را تست نکنید 

زبان آموزان به آموزشگاه زبان می آیند تا مهرت های زبانی خود را بهبود ببخشند.نه اینکه به خاطر خجالتی بودن آنها  مورد تمسخر قرار بگیرند. و اگر بین این دانش آموزان افراد خجالتی هستند.  هیچ دلیلی وجود نخواهد داشت که شما مشکل او را به رخش بکشید . یک استاد زبان حرفه ای فقط تلاش می کند دانش آموزان خجالتی در کلاس احساس امنیت بیشتری داشته باشند.و با ترفندهایی که گفته می شود او را تشویق به حضور در فعالیتهای کلاسی کنند.

 

 

5.استفاده از استعدادهای آنها

افراد خجالتی به علت اعتماد به نفس پایین قادر نیستند سایر توانایی ها و استعدادهای زبانی خود را به نمایش بگذارند. بعد از شناسایی این گونه دانش آموزان سعی کنید سایر اتعدادهای درونی آنها را کشف کنید.و بر این استعدادها تمرکز کنید. برای مثال من خودم دانش جویی داشتم که فوق العاده خجالتی بود .اما واقعا نقاشی عالیی داشت. من در هنگام تدریس به او می گفتم که این مکالمه را به صورت یک نقاشی بر روی تخته نقاشی کند. با همین ترفند جالب .این شخص مورد توجه و تشویق دیگرا قرار گرفت و به راحتی در فعالیتهای زبانی شرکت بیشتری داشت.

 

پاسخی بگذارید