مجله آموزشی تدریس زبان

5 روش تضمینی برای بالا بردن دامنه لغات

 

 در این مقاله از سایت تدریس زبان میخواهیم 5 روش تضمینی برای بالا بردن دامنه لغات   را به شما بگوییم من بارها در جلسات مشاوره زبان به زبان آموزان می‌گویم، لغت مانند آجر می‌ماند. هر چه تعداد آجرهای شما بیشتر باشد، تعداد طبقات ساختمان زبانی شما بیشتر خواهد شد. و تأثیر فوق العاده ای در بهبود مهارت‌های گفتاری-شنیداری-خواندن و نوشتن زبان آموز خواهد داشت. در این مقاله تیم آموزش و مشاوره زبانهای خارجی تدریس زبان

5 راهکار فوق العاده را برای افزایش دامنه لغات  معرفی می‌کند. که چگونه با اجرای آنها دامنه لغات زبان آموزان بالا برود.

 

5 روش تضمینی برای بالا بردن دامنه لغات عبارتتند از 

 

  • عادت مطالعه به خواندن متون مورد علاقه برای بالا بردن دامنه لغات

 

تا می‌توانید حریصانه بخوانید.البته نه هر متنی را. بلکه سعی کنید متون مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در این روش 2 مزیت وجود دارد. الف) از متن مورد علاقه لذت بیشتری می‌برید و شما را تشویق به ادامه خواندن می‌کند. ب) میل بیشتری برای یادگیری لغات هایی که بلد نیستید دارید. چرا که دوست دارید موضوع را بهتر حدس بزنید و به همین خاطر سریعا به دیکشنری مراجعه می‌کنید. تا معنی را پیدا کنید و از طرفی چون لغت را در متن یاد گرفته‌اید بهتر در ذهن می‌ماند. پس اهمیت به خواندن متون مورد علاقه تاثیر فوق العاده ای در افزایش دامنه لغات خواهد داشت.

 

  • جمله ساز باشید 

در ابتدای مقاله گفتم، لغت مانند آجر می‌ماند. حال اگر این آجر در انبار باشد آیا دیوار و ساختمانی درست می‌شود. پس با هر لغتی که یاد می‌گیرید حداقل 5 جمله بسازید، آن موقع خواهید دید که این لغت دیگر از ذهن شما پاک نخواهد شد. البته برای ساختن جملات درست و استاندارد می توانید از مثالهای دیکشنری استفاده کنید.

  5 روش تضمینی برای بالا بردن دامنه لغات

  • بازی با لغاتبالا بردن دامنه لغات

این روش یک بازی جالب برای تکرار لغت‌هایی است که یاد گرفته‌اید و همچنین عاملی برای افزایش لغاتی هستند که در این بازی به آن نیاز پیدا می‌کنید.یک موضوع را پیدا کنید و با یک داستان شروع کنید، لغاتی که مربوط به این موضوع است را بنویسید. آن‌هایی را که بلدید که هیچ، ولی آن‌هایی را که بلد نیستید فارسی بنویسید و به بازی خود اضافه کنید. برای مثال: من اول با خانمم fiancé(نامزد) بودیم بعد marriage کردیم. خانمم یک سری وسایل که بهش dowry (جهیزیه) می گن خرید و …تا آخر

داستان سازی با این روش به شما کمک می‌کند که لغت‌های مربوط به هر موضوع را به صورت بازی یاد بگیرید.

 

  • بدون دیکشنری هرگز

اگر به من بگویند شما را می‌خواهیم به یک جزیره بفرستیم و شما حق بردن هیچ کتابی را ندارید به جز یک کتاب، من دیکشنری را با خود می‌برم چرا که در این کتاب همه چیزی که مربوط به یادگیری زبان است وجود دارد. پس یادمان باشد در همه جا دیکشنری همراه داشته باشیم. البته امروزه دیکشنری های زیاد اندرویدی وجود دارد که در مقالات بعدی راجع به نحوه استفاده صحیح از آن‌ها توضیح خواهم داد و در دوره  نقطه صفر زبان آموزی  به طور مفصل توضیح خواهم داد.

 

  •  برای بالا بردن دامنه لغاتلغات شمار، داشته باشید:

بچه که بودیم هر چند وقت یکبار قلک مان را چک می‌کردیم که ببینیم سنگین تر شده یا نه و همین کار به ما امید می‌داد. تا پول بیشتری را جمع کنیم و همین امید ناخودآگاه حس بهتری در ما به وجود می‌آورد. شما از امروز یک دیکشنری آکسفورد المنتری تهیه کنید و به وسیله ماژیک‌ های لایت لغاتی را که بلد هستید را تیک بزنید.و در آخر تعداد آن‌ها را یاداشت کنید. شگفت زده خواهید شد که علیرغم این که فکر می‌کنید زبان بلد نیستید چه تعداد لغت تا به حال یاد گرفته‌اید و همین کار را با یادگرفتن لغات بعدی انجام دهید. باور کنیدحس خوبی در شما برای ادامه فراگیری زبان ایجاد می‌کند.

 

به شما قول می دهم با اجرای همین راهکارهای ساده به راحتی می توانیم دامنه لغات زبان آموزان را افزایش دهیم.

 

پاسخی بگذارید