6 فاکتور مهم در خصوص تلفظ زبان آموزان

تلفظ صحیح و درست، نقش حیاتی در موفقیت زبان آموزان دارد. و می تواند نقش مهمی را در ارتباطات آنها ایفا کند. در این مقاله تیم مشاوران زبان استاد پیرهادی 6 فاکتور مهم در خصوص تلفظ را که شاید کمتر استاد زبانی به آن بپردازد را با شما اساتید زبان به اشتراک می گذارد.

  1. سن زبان آموزان

توجه به سن زبان آموزان در بهبود لهجه آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که هر چه قدر سن زبان آموزان پایین تر باشد، به خاطر ظرافتی که در حنجره آنها وجود دارد و از طرفی نزدیکتر بودن به سن و دوره بحرانی زبان آموزی، زبان آموز لهجه بهتری خواهد داشت. البته این فاکتور بدین معنا نیست که افراد بزرگسال نمی توانند لهجه خوبی داشته باشند. بلکه می بایست تلاش بیشتری برای بهبود تلفظ و لهجه خود بکار بگیرند. پس حتما به خانواده ها توصیه کنید. حتی اگر هم در سنین پایین به کلاس زبان نمی روند. حتما در این سن کارتونهای زبان اصلی را در اختیار کودکان خود قرار دهند.

  1. نگرش زبان آموزان

تحقیقات و مطالعات نشان داده زبان آموزانی که نگرش مثبتی به زبان مقصد دارند لهجه آن را بهتر فرا می گیرند. تا حدی که مشاهده شده بسیاری از این افراد خیلی نزدیک به لهجه زبان مورد نظر گویش می کنند. و از طرفی، همه افرادی که طبق شرایطی در حال یادگیری زبان مورد نظر هستند و هیچ نگرش مثبتی به آن زبان ندارند. معمولا لهجه و تلفظ خوبی هم به الطبع ندارند. پس به عنوان استاد زبان تلاش کنیم زبان آموزان خود را ترغیب کنیم به زبان مورد نظر نگرش مثبتی داشته باشند. و سعی کنیم اگر موانعی در ذهنشان مربوط به زبان مقصد وجود دارد آن را پاک کنیم.

  1. انگیزه زبان آموزان

فرض کنید هدف دانش آموزان شما از یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کسب و کار بهتر و همچنین افزایش دامنه ارتباطات با تاجران انگلیسی زبان است. واقعا توجه به این موضوع که هنگام صحبت کردن دارای لهجه و تلفظ خوبی باشند تا چه اندازه می توانند برای آنها اهمیت داشته باشد. آیا در هنگام مکالمه دارای لهجه خنده دار هستند. و یا با لهجه بسیار نزدیک به افراد بومی آن کشور مکالمه می کنند. بیان این عامل می تواند باعث ایجاد انگیزه در زبان آموزان برای اهمیت دادن به بهبود لهجه زبان دوم داشته باشد. این قسمت در اصل باعث بالابردن ارتباط موثر آنها با افراد انگلیسی زبان خواهد شد.

  1. تاثیر تداخل زبان مادری درلهجه

بسیاری ازافراد از ملیتهای متفاوت با مشکلات زیادی در فراگیری لهجه زبان انگلیسی مواجه هستند. برای مثال زبان اسپانیایی یک زبان هجا محور است و یا زبان چینی یک زبان آهنگین است. خب مسلما زبان آموزان هرکدام ازاین کشورها در رویارویی با زبان انگلیسی که زبانی تاکید محور است. و توجه به استرس در این زبان ازاهمیت بالایی برخوردار است با مشکل لهجه مواجه خواهند شد. و همین موضوع در خصوص قومیتهای متفاوت در کشور ایران هم وجود دارد. و ممکن گروهی لهجه زبان انگلیسی را بهتر از گروهی دیگر فرا بگیرند. توجه به این نکته می تواند به شما اساتید کمک کند که دقت بیشتری در ارزیابی زبانی، زبان آموزان خود داشته باشید. و از همه دانشجویان انتظار نداشته باشید با لهجه استاندارد صحبت کنند.

  1. در معرض زبان بودن

فارغ از مواردی که گفته شد. هر اندازه که افراد در معرض یک زبان بیشتر باشند به الطبع لهجه آنها بهتر می شود. بسیاری از افرادی که به کشورهای انگلیسی زبان سفر می کنند بعد از مدتی لهجه آنها به طرز چشمگیری بهبود می یابد. و علت اصلی آن غوطه وری در زبان مقصد است. پس اگر شرایط، غوطه وری در زبان مقصد برای شما وجود ندارد. حتما این موضوع را به دانشجویان خود یادآوری کنید که زمان بیشتری را صرف گوش دادن و همچنین دیدن فایلهای صوتی و تصویری زبان اصلی کنند. تا زمان بیشتری در معرض زبان دوم باشند به علت غوطه وری هر چه بیشتر در این زبان.

  1. تمرین های تلفظ

آیا واقعا اساتید زبان، زمانی را در کلاس برای بهبود تفظ اختصاص می دهند. آیا به اندازه کافی تمرینهای مربوط به تلفظ را با دانشجویان کار می کنید. برای مثال 20 فعل را انتخاب کنید که هر گاه ed در انتهای آنها قرار می گیرد تلفظشان چه می شود. و یا زبان آموزان شما با اصول فنوتیک آشنایی دارند. و تمرینهای دیگر.

در این مقاله سعی کردم به عواملی بپردازم که شاید کمتر اساتید زبان در خصوص تلفظ و لهجه به آن اهمیت آنچنانی بدهند. اما مطمئن باشید با بیان همین نکته های بسیار کوچک می توانید تاثیر بیشتری بر زبان آموزان خود برای بهبود لهجه بهترآنها داشته باشید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.