چگونه افراد بزرگسال را تشویق به یادگیری زبان کنیم؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

این سوال همیشگی است که اکثر دوستان، خانواده‌ها از اساتید زبان می‌پرسند،که من در سن ۳۰-۴۰ و حتی ۵۰ سالگی میتونم زبان یاد بگیرم، آیا دیر نشده و یا تصوراتی از قبیل… واقعیت این است که کودکان بهتر یاد می‌گیرند ولی بزرگ‌ترها سریع‌تر.

در این مقاله  از سایت تدریس زبان قصد دارم ۵ دلیلی را که بزرگ‌ترها بهتر زبان یاد می‌گیرند را برای شما بازگو کنم.

اساتید زبان با بررسی این موارد می توانند جواب اکثر زبان آموزان خود را بدهند.

 

۱– انگیزه یادگیری

کودکان انگیزه خاصی برای یادگیری زبان ندارند. و علیرغم هوش و قدرتی که در این سنین وجود دارد، نمی‌توانند از آن به نحو احسن برای بهبود مهارت‌های زبانی خود استفاده کنند. ولی بزرگ‌ترها چندین انگیزه درونی و بیرونی برای یادگیری زبان دارند که خود عاملی بسیار محرک برا ی تمرکز بر یادگیری زبان به شمار می‌آید. بدین صورت که حتما دلایل کافی برای یادگیری زبان دارند .و این دلایل باعث انگیزه کافی برای آنها می شود.

از زبان آموزان بخواهید.حداقل ۱۰ عاملی که باعث ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان می شود را در لیستی بنویسند و به شما بدهند.

 

۲– سبک یادگیری

افراد بزرگسال بعد از چند سال مطالعه و درس خواندن متوجه سبک یادگیری خود شده‌اند. و کاملا با آن آشنا هستند.و به درستی می‌دانند چگونه از زمان خود برای یادگیری استفاده کنند؛ و با توجه به این سرمایه علمی که زاییده گذر زمان است، زمان  خود را متناسب با سبک یادگیری‌شان تنظیم می‌کنند. و برای بهبود هر مهارتی روشها و فنون خود را دارند. یادگیری زبان از این قاعده مستثنی نیست.

 

۳– قدرت ارتباط گیری

فلسفه یادگیری زبان برقراری ارتباط با همدیگر است. مسلما فرصت ارتباط گیری در همه زمینه‌های واقعی و مجازی مانند دوستان- همکلاسیها-همکاران-اینترنت و… برای بزرگ‌ترها نسبت به کودکان بیشتر است و آن‌ها بهتر می‌دانند راجع چه موضوعاتی باید با چه افرادی صحبت کنند.

 

یادگیری زبان برای افراد بزرگسال
یادگیری زبان برای افراد بزرگسال

یادگیری زبان برای افراد بزرگسال

۴- استفاده از منابع و امکانات:

دسترسی به انواع منابع و امکانات، مسیر یادگیری را تسهیل تر خواهد کرد. هر چه منابع و امکانات ما بیشتر باشد یادگیری ما زودتر اتفاق می‌افتد و این فرصت برای بزرگترها به علت نداشتن محدودیت‌های خاص، بیشتر فراهم می‌شود مانند: استفاده از اینترنت- ماهواره – تماشای فیلم‌ها وسریال های زبان اصلی و غیره

۵- هدفمند بودن

خیلی از بزرگسالان برای اهداف خاصی زبان یاد می‌گیرند که به طور مستقیم تأثیر مثبتی در زندگی  آنها دارد.از قبیل ارتقا شغلی – یافتن شغل دوم- دسترسی به اطلاعات روز دنیا و صدها موارد دیگر که معمولا این هدفمند بودن شوق و اشتیاق آن‌ها را برای یادگیری بیشتر می‌کند. در صورتی که کودکان هیچ گونه هدف مشخصی برای یادگیری زبان ندارند.

 

با بیان موارد فوق موجی از هیجان و انگیزه را در بین افراد بزرگسال برای یادگیری زبانهای خارجی ایجاد کنید.

 

نوشته های دیگر