۵ روش جالب برای داشتن کلاس زبان جذاب

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
تکنیک های تدریس زبان،مدیریت کلاسداری با محمود پیرهادی

اکثر اساتید زبان با توجه به کتاب و منبع مورد نظرشان شروع به تدریس می کنند. بعد از چند جلسه، روش تدریس استاد برای دانشجویان تکراری می شود. و خیلی از درسها و کلاسها برای زبان آموزان کسل کننده و جذاب نخواهد بود. در این مقاله تیم مشاوران تدریس زبان، ۵ روش را به شما پیشنهاد می کند. که فضای کلاس خود را پرنشاط تر کنید. و شاگردان لذت بهتری از یادگیری زبان ببرند.

  1. You got the job

بسیاری از کتابها و منابع زبان، درسی به عنوان شغل و حرفه دارند. این درس فرصت خوبی را برای اساتید زبان فراهم می کند. که کلاس را به گروههای دو نفری تقسیم کنند. و از زبان آموزان بخواهند راجع به موضوع شغل از همدگیر سوال کنند. برای اینکه این تمرین برای آنها لذت بخش باشد، می توانید قبل از مصاحبه دو به دو چندین کاربرگ با موضوع شغل که سوالات و اسامی انواع شغل ها بر روی آن نوشته است را در اختیار شاگردان خود قرار دهید که فرصت بیشتری برای مکالمه برای آنها را فراهم سازد.

  1. Find someone who

این تمرین هم یکی دیگر از فعالیتهای کلاسی است که شور و هیجانی را در بین دانشجویان، برای شرکت در فعالیتهای جمعی ایجاد می کند. در این تمرین از زبان آموزان سوالاتی با موضوع (چه کسی) بپرسید. مثلاَ چه کسی تا به حال سفر خارجی رفته، چه کسی غذای ژاپنی خورده و چه کسی کوه دماوند رفته و … این تمرین علاوه بر تهیج دانشجویان به پاسخگویی به سوالات، فرصت خوبی را برای تمرین گرامر ماضی نقلی برای زبان آاموزان فراهم خواهد کرد.
کلاس زبان جذاب

  1. My friend

این روش بیشتر برای سطوح مبتدی مورد استفاده قرار می گیرد. بر روی چند کاربرگ، مشخصات ظاهری و شخصیت تک تک دانشجویان رابنویسید و در اختیار شاگردان قرار دهید. زبان آموزان دو به دو راجع این کاربرگ ها با هم صحبت می کنند و باید حدس بزنند که این ویژگی ها مربوط به کدامیک از همکلاسی های آنهاست.

  1.  Meet new word

در این تمرین استاد زبان یک لغت را بر روی وایت برد می نویسد و از دانشجویان می خواهد هر لغت مرتبط به این لغت را بنویسند. با همین تمرین ساده علاوه بر اینکه دامنه لغت زبان آموزان خود را تست می زنید. می توانید به راحتی چند لغت جدید را هم به آنها آموزش دهید. باور کنید تاثیر فوق العاده ای در یادسپاری لغات در این روش وجود دارد. مثلاَ لغت cow را بنویسید و دانشجویان لغتهای milk – dairy – و … بگویند و یا شما برای آنها بنویسید.

  1. debate

بحث های کلاسی، فرصتهای عالی برای بهبود مهارت گفتاری زبان آموزان است. چرا که دانشجویان ذاتاَ دوست دارند از عقیده و فکر خود دفاع کنند. و همین امر باعث ایجاد چلنج و تعامل بیشتر بین زبان اموزان خواهد شد. البته این تمرین بیشتر در سطوح متوسط به بالا کاربرد بهتری دارد. و پیشنهاد می شود اساتید زبان سعی کنند همیشه بحث ها را مرتبط به موضوعات روز و بحث برانگیز جامعه انتخاب کنند که اطلاعات ضمنی دانشجویان بیشتر باشد و تمایل بیشتری برای بحث راجع به آن داشته باشند.

 

نوشته های دیگر