۶ تله مخوف که مانع از بهبود مهارت گفتاری می شود

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

در طول زمان تدریسم با دانشجویان زیادی برخورد داشته‌ام که علیرغم تلاش فراوان در مسیر یادگیری زبان،در مهارت‌های خواندن و نوشتن قوی بوده اما ضعف زیادی در مهارت گفتاری داشته‌اند.که می‌توان دلایل اصلی این ضعف را در ۶ نکته زیر خلاصه کرد.
و اگر زبان آموزان شما پیشرفتی در مهارت صحبت کردن ندارند. حتما این نکات را به آنها گوش زد کنید.
۶ نکته ای که اساتید زبان می بایست همیشه به زبان آموزان گوش زد کنند.

 نکات طلایی برای افزایش مهارت گفتاری مدرسان و دانشجویان

۱. از صحبت کردن خجالت نکشید

تنها راه تقویت مهارت گفتاری زبان آموزا، صحبت کردن بدون وقفه است، شما می‌توانید بهانه تراشی کنید و بگویید من خجالت می‌کشم چون دامنه لغاتم کم است، تلفظ درستی ندارم و گرامرم خوب نیست و از این قبیل بهانه‌ها، ولی مطمئن باشید این خجالت شما را هر روز از رسیدن به هدفتان که همان تقویت مهارت گفتاری است دور و دورتر می‌کند و فرصت یادگیری را از شما می‌گیرد.

۲. نگران اشتباه کردن نباشید

اشتباه کردن جزء لاینفک یادگیری است. مگر می‌شود کسی از روز اول هر مهارتی را به طور کامل بداند. پس نگران اشتباه کردن نباشید چرا که ۲ مزیت عمده در آن است.۱- این فرصت را به شما می‌دهد که اشتباهات مکالماتی را توسط استاد و یا دوستان خود تصحیح کنید و مهارت گفتاری خود را افزایش دهید ۲- هر اشتباهی که به صورت عملی تصحیح شود برای همیشه در ذهن شما می‌ماند و هیچ گاه دوباره تکرار نخواهد شد.

۳. نگویید من هنوز در این سطح نیستم

این جمله ای است که مرا خیلی آزار می‌دهد. وقتی از دانشجویی می‌پرسم خوب با هم انگلیسی حرف بزنیم در جواب به من می‌گوید من هنوز به سطح قابل قبولی برای صحبت کردن نرسیده‌ام.این بدین معنی که شما هیچ وقت قصد ندارید صحبت کنید زبان آموز هنرمند کسی است که با ۱۰۰ لغت هم جمله بسازد و شروع به ارتباط گیری کند این زبان آموز از مهارت گفتاری بالاتری هم برخوردار است.

۴. ناامید نشوید

بارها برایمان پیش آمده که به هر دلیلی وقفه ای در مسیر یادگیری‌مان اتفاق افتاده و چند هفته یا ماه و حتی سال فاصله افتاده و همین وقفه باعث ناامیدی و یأس ما شده است.که من دیگر نمی‌توانم صحبت کنم. از امروز این فکر را کنار بگذارید و مطمئن باشید با کمی تمرین بیشتر و رعایت نکته‌های زبانی که در سایت تدریس زبان هر هفته به آن پرداخته می شود. دوباره به دوران اوج یادگیری ومهارت گفتاری بالای خود خواهید رسید.

۵. مقایسه ممنوع

بارها اتفاق افتاده که دو نفر با هم به کلاس زبان می‌روند ولی یکی از آن‌ها بهتر صحبت می‌کند و مهارت گفتاری بالاتری دارد و پیشرفت بهتری دارد و همین قیاس باعث می‌شود که شما دلسرد شوید و در جمع از صحبت کردن خجالت بکشید. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که شاید توان زبانی او از شما بیشتر باشد و یا ساعات بیشتری صرف تمرین و تکرار کرده است. پس شما فقط و فقط بر مسیر یادگیری خود تمرکز کنید.

۶. تسلط زبانی همیشگی نیست

بسیاری از دوستان وقتی کلاس‌ها و ترم های متفاوت زبان را طی می‌کنند و به سطح قابل قبولی می‌رسند تمرین و تکرار را فراموش می‌کنند. باید به این دوستان بگویم که مهارت گفتاری و تسلط زبانی، مموری کامپیوتر نیست که هر وقت خواستیم آن را در ذهنمان جا دهیم و شروع به صحبت کنیم. مطمئن باشیم اگر روزانه تمرین‌های زبانی نداشته باشیم به تدریج مهارت‌های زبانی ما رو به افول خواهد رفت.برگفته از تجربیات استاد محمود پیرهادی مدرس و مشاور در زمینه توسعه مهارتهای تدریس زبانهای خارجی

نوشته های دیگر

محصولات تدریس زبان