۵ روش جذاب برای برگزاری کلاس زبانی شاداب و پویا  

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

۵ روش جذاب برای برگزاری کلاس زبانی شاداب و پویا  

مدیریت کلاس داری
مدیریت کلاس داری تدریس زبان

بسیاری از ما اساتید زبان ، هرروز کلاس می رویم . اما بعضی اوقات  از فضای کلاس لذت نمی بریم و احساس می کنیم کلاس بی روح و سردی داریم .با اینکه هیچ چیزی از تدریس کم نمی گذاریم باز هم . رضایت نسبی از کلاس نداریم . مشکل کجاست آیا ما هم نیاز به مشاوره داریم . آیا همه این مشکلات به ما برمی گردد و یا روشهای درستی در lمدیریت کلاس نداریم با توجه به این مطالب ،محمود پیرهادی چند پیشنهاد ویژه برای شما اساتید زبان دارد. که با اجرایی کردن آنها می توانید کلاس زبان شاداب و پویایی را داشته باشید.و مدیریت کلاس داری خود لذت ببرید.

 

۵ روش جذاب برای داشتن کلاس زبان پویاتر

 

۱.ابزار قدرتمندی به نام صدای شما

اگر دوران دانشجویی خود را به خاطر داشته باشید .بعضی از کلاسها،فضای خوبی برای خوابیدن بود . نه اینکه شما با موضوع درس مشکل داشتید بلکه صدای استاد حکم لالایی را داشت. استاد زبان باید توانایی، بازی با صدای خود را داشته باشد به هیچ وجه monotone  صحبت نکنید . لغات کاربردی را با تاکید بیشتر بگویید .بلند ورسا صحبت کنید . و به این نکته توجه داشته باشید که صدای شما نه تنها ابزار انتقال پیام است. بلکه ابزاری قدرتمند برای ایجاد هشدار و پویایی به شمار می رود.

 

۲.تشویق به مشارکت همگانی

فرض کنید قرار است موضوع مریضی و دکتررفتن را امروز تدریس کنید . به جای اینکه فضای کلاس را به سمت یک طرفه بودن پیش ببرید . سعی کنید زمان بیشتری را صرف بازیها و فعالیتهای کلاسی کنید . برای مثال به دانش آموزان بگویید یکی نقش مریض را بازی کند و دیگری نقش دکتر و از سوالات نمونه کتاب و یا سوالاتی که شما برای آنها فراهم کرده اید برای تمرینهای دو یا چند نفره استفاده کنند. در این گونه تمرینها به هیچ عنوان از دانشجویان نخواهید در جلوی کلاس ارایه تمرین داشته باشند . بلکه نقش های آنها را عوض کنید. با همین فعالیتهای ساده به راحتی می توانید کلاس شاداب و سرزنده ای را برای دانشجویان فراهم کنید.

 

۳.دانشجویان را سورپرایز کنید

انجام یکسری کارهای یکدفعه ای می تواند یک انرژی مضاعف به کلاس زبان ببخشد. برای مثال جلسه بعد به دانشجویان بگویید جای خود را عوض کنند. ویا بگوید امروز تدریس نمی کنید و فیلم می بینید و یا به جای ارایه مطالب جدید ،چند بازی را طراحی کنید و فضای تکراری کلاس را به طور کلی عوض کنید.و یک مدیریت کلاس داری متفاوت از خود ارائه بدهید.

۴.نشستن ممنوع

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اکثر اساتید زبان مرتکب می شوند. این است که سر جای خود می نشینند و هیچگونه تحرکی در کلاس ندارند. اینکار باعث می شود فضای کلاس ،فضایی خشک و بی روح و یکطرفه برای زبان آموز به حساب بیاید.اما اگر شما در حال حرکت ،تدریس می کنید.

از دانشجویان سوال بپرسید علاوه براینکه فضای صمیمی را برای زبان آموزان فراهم می کنید .از طرفی دانشجویان برای پرسیدن سوال برمی گردند و یا نیاز نیست با صدای بلند سوال خود را بپرسند و یا حتی اگر سوال خصوصی دارند ،خیلی راحتر می توانند از شما بپرسند . که انجام همین کار ساده باعث ایجاد فضایی پویاتر در کلاس زبان می شود.

 

۵.تست فعالیتهای جدید

یکنواختی در تدریس سم مهلکی است که بعد از چند جلسه خود را به خوبی نشان می دهد و یا بهتر بگویم اکثر زبان آموزان ،دست استاد را می خوانند و به خوبی می دانند استاد بعداز این کار چه فعالیتی را شروع خواهد کرد . حتی اگر شما بهترین استاد زبان باشید اما خلاقیت در ایجاد روشهای تدریس و مدیریت کلاس داری جذاب نداشته باشید . مطمئن باشید بعد از چند جلسه ،کلاسی سرد و بی روح خواهید داشت. حتما برای ترم خود یک برنامه مدون داشته باشید و هر دو جلسه یکبار با انجام فعالیتها و بازیهای جدید و همچنین تغییر روش تدریس (البته متناسب با موضوعی ) که تدریس می کنید . کلاس زبان خود را پویاتر و شاداب تر کنید.

در انتها از شما اساتید زبان کما تشکر و قدردانی را دارم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید. بازهم از شما تقاضا می کنم در صورتیکه شما روشهای بهتری را دارید با ما به اشتراک بگذاریم تا در بخش تجارب اساتید زبان با نام و مشخصات شما در اختیار سایر اساتید زبان قرار داده شود.

 

نکته کلیدی:مدیریت کلاس داری

 

نوشته های دیگر