۳ روش جالب برای آموزش زبان انگلیسی با بازی

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

۳ روش جالب برای آموزش زبان انگلیسی با بازی

آموزش زبان با بازی
آموزش زبان با بازی

 

بازی های متفاوتی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارد.

اما رمز موفقیت مدرسان زبان در این است که بتوانند، همه دانش آموزان را علاقه مند به شرکت در بازی‌های زبانی کنند.چرا که اگر گروهی از زبان آموزان اعتماد به نفس کافی برای انجام اینگونه بازی ها و تمرین های زبانی نداشته باشند نتیجه مثبتی عاید آنها نخواهد شد.

در این  مقاله تیم مشاوران تدریس زبان قصد دارد،۳ روش برای آموزش زبان انگلیسی با بازی را به شما معرفی کنند که با توجه به شرایط کلاس از آنها استفاده کنید. و تا آنجایی که برایتان امکان پذیر است. این روشها را برای زبان آموزان به بازیهای لذت بخش تبدیل کنید.

 

۱.بازی های یک طرفه

 

در روش اول بازی به صورت یک طرفه با زبان آموزان انجام می شود.برای مثال شما به دانشجویان می گوید خود را اهل یک کشور معرفی کنند. و هنگامی که استاد از آنها سوال می کند، می بایست تمام اطلاعات مربوط به آن کشور را دانشجوی مورد نظر بگوید.

سوال هایی از قبیل اینکه شما اهل کجا هستید؟،پایتخت کشور شما کجاست؟ غذاهای معروف آن کشور چیست؟و بدین ترتیب اینگونه سوالات را از دانشجویان دیگر بپرسید. این بازی باعث می شود زبان آموزان اطلاعات بسیار زیادی از کشورهای متفاوت رادر اختیار همدیگر قراردهند. این گونه بازی را یک طرفه می نامند.

این یکی از بهترین بازی های است که به صورت یک طرفه بین استاد و دانشجویان صورت می‌گیرد. البته خود اساتید می توانند خلاقیت به خرج داده و بازی های شبیه بازی فوق را در کلاس های زبان طراحی کند.

 

۲.بازی در گروه های کوچک

درروش دوم زبان آموزان را به گروه های سه الی چهار نفری تقسیم می کنیم.و استاد نقش ناظر را بر عهده میگیرد. این نوع بازی‌ها طوری طراحی می‌شوند. که در هر گروه یک نفر به عنوان برنده بالا می آید و از بین چند گروه برنده ها با همدیگر مسابقه می گذارند تا به فینال برسند.

برای مثال می‌توان از بازی شبیه اسم فامیل خودمان که در ایران هم مرسومه استفاده کنیم .البته به این صورت که از زبان آموزان بخواهیم،پنج لغت بگویید که حرف اول آنها (a) باشد و یا ۵ لغت مرتبط با همدیگر را پیدا کنید.و هرکس بهترین جوابها را داد، به مرحله بعدی می رود. اینگونه بازیها تأثیر فوق العاده ای در به خاطر سپاری واژگان دارد.

 

۳.بازی های دونفره

در روش سوم بازی های بسیاری متنوعی وجود دارد.اما یکی از بهترین بازی ها ، بازی لج و لجبازی است. بدین صورت که زبان آموزان به صورت تک به تک با هم مسابقه می دهند و دو موضوع متفاوت را جلو می‌برند. برای مثال زبان آموز اول می گوید.من فوتبال بازی میکنم بعد زبان آموز دوم می گوییدمن انگلیسی مطالعه می کنم. دوباره نفر اول می گوید من عاشق رونالدو هستم ونفردوم می‌گوید من عاشق کتاب داستان انگلیسی هستم. همینجوری کل کل می کنند تا یکی کم بیاورد. این بازی تاثیر فوق العاده ای در جمله سازی  زبان آموزان دارد.

البته استاد می تواند به عنوان ناظر بعضی از لغات و اصطلاحات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار دهد.

نکته:توجه به این نکته بسیار مهم است که ما باید موضوعاتی را در اختیار زبان آموزان قرار دهیم که به اندازه کافی درباره آن اطلاعات زبانی دارند.

 

نویسنده:محمود پیرهادی

 

نکته کلیدی: آموزش زبان با بازی

 

 

 

نوشته های دیگر