۵ راز  در برگزاری کلاس بحث آزاد (Free discussion  )

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
کلاس free discussion

۵ راز  در برگزاری کلاس بحث آزاد (Free discussion  )

۵ راز در برگزاری کلاس بحث آزاد (Free discussion )

برگزاری کلاس بحث آزاد یا همان Free discussion  روشی فوق العاده برای بهبود مهارت گفتاری زبان آموزان است. چرا که در این کلاسها ، زبان اموزان فرصت بهبود گفتاری را به صورت ناخودآگاه  تمرین می کنند . و از طرفی با قرار گرفتن در محیط بحث و گفتگو نیازهای و کمبودهای گفتاری خود را بهتر تشخیص می دهند . در این مقاله قصد دارم چند راز را به شما به اشتراک بگذارم، که کلاس بحث آزاد بهتری داشته باشید.

۱ . موضوعات دانش محور

هر زمانی که قصد برگزاری جلسات بحث آزاد(Free discussion  ) را دارید حتماَ و حتماَ یک طوفان فکری ایجاد کنید. و از دانشجویان بخواهید موضوع بحث آزاد(Free discussion  ) را انتخاب کنند . حداقل ۴ الی ۵ موضوع را بر روی برد بنویسید و یکی از موضوعات را بر جلسه آتی انتخاب کنید . البته توجه داشته باشید، که در انتخاب موضوع حتماَ افراد موافق و مخالف در خصوص محتوای بحث وجود داشته باشد. چون بحث آزاد را  خیلی جذاب تر خواهد کرد .

۲ .رعایت زمان نظر دهی

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اکثر مدرسان زبان می کنند این است که اجازه گفتار انحصاری به بعضی از دانشجویان می دهند.

یعنی چه ؟

یعنی اینکه بعضی از زبان آموزان از قدرت مکالمه بهتری برخوردا دارند و شاید راجع موضوع مطرح شده اطلاعات بیشتری داشته باشند . و همین امر باعث می شود زمان بیشتری از کلاس را بگیرند و دوست داشته باشند بحث را به صورت انفرادی ادامه دهند . در این مرحله استاد می بایست مدیریت کلاس را در دست بگیرد و فرصت را برای ابراز عقیده و مکالمه به سایر زبان آموزان بدهد .

۳ . انتخاب موضوع یک جلسه زودتر

یکی دیگر از اشتباهاتی که بعضی از اساتید زبان انجام می دهند . انتخاب بحث در همان روز جلسه است . این کار نه تنها برای زبان آموزان لذت بخش نیست بلکه نوعی استرس را هم برای آنها ایجاد می کند . پس حتماَ به شما پیشنهاد می کنیم . موضوع بحث آزاد (Free discussion  )را از جلسه قبل عنوان کنید تا زبان آموزان یک جلسه فرصت فکر کردن به موضوع داشته باشند.و لغات مورد نیاز و موارد دیگر را برای خود فراهم کنند.

 

۴ . تجهیز زبان آموزان به لغات ضروری

جلسات بحث آزاد(Free discussion  ) فرصتی عالی برای تولید جملات کاربردی در موضوعات متفاوت است . زبان اموزان با بیان عقاید ، موافقتها ، مخالفتها می تواند در هر لحظه جمله ای جدید را تولید کند . استاد می تواند با نوشتن این چند جمله کوتاه فرصتی را برای شرکت بهتر در بحث برای زبان آموز فراهم کند . برای مثال

۱ – in my opinion ….

۲ – I understand ….

۳ – with all due respect

۴ – please Let me finish

 

۵ . مدیریت کلاس دارای در بحث آزاد

قبل از شروع بحث حتماَ یک ساختار کلی برای جلسه بحث آزاد(Free discussion  ) را انتخاب کنید که همه زبان آموزان به این پروتکل و ساختار پایبند باشند . برای مثال پیشنهاد استاد محمود پیرهادی این است .

۱ . افراد موفق نظرشان را در x  دقیقه بیان کنند.

۲ .افراد مخالف نظرشان را در x  دقیقه بیان کنند.

۳ . مدیریت بحث بر عهده استاد است.

۴ .حضار سوال بپرسند.

۵ . گروه موافق نتیجه گیری کند.

۶ . گروه مخالف نتیجه گیری کند .

 

به شما اساتید زبان قول می دهم با رعایت همین ترفند های ساده به راحتی می توانید کلاس بحث آزاد فوق العاده ای را برای زبان آموزان رقم بزنید.

 

نکته کلیدی:کلاس Free discussion

 

نوشته های دیگر