چگونه اسم آموزشگاه زبان مان را بر سر زبانها بیندازیم؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

چگونه اسم آموزشگاه زبان مان را بر سر زبانها بیندازیم؟

خلاصه کتاب مسری
محمود پیرهادی

مطالب این نوشته بر گرفته از خلاصه کتاب مسری است.

کتاب مسری در یک نگاه بر این موضوعات تمرکز دارد.

نکته مهم

حتما مواردی که در این خلاصه کتاب گفته می شود را باتوجه به محصول،خدمات و محتوایی که دارید تطبیق داده و از آنها برای پیش برد اهداف آموزشگاه زبان خود استفاده کنید.

  1. چه عواملی باعث صحبت کردن مردم درباره محصولات، ایده‌ها و خدمات و تبلیغ کردن آنها می‌شود
  2. برای مسری کردن محصول هدف یا ایده تان باید از کدام شش گام استفاده کنید.

 

برای تبلیغ محصول، خدمت و یا ایده تان سرایت اجتماعی ایجاد کنید.مردم هر روز مکالمات زیادی درباره محصولات و برندها دارند که ۹۳ درصد آنها آفلاین است.

شش اصل سرایت تعیین می کند که آیا مردم درباره محصول شما صحبت خواهند کرد یا خیر:

  1. از ارزش اجتماعی استفاده کنید تا مردم با صحبت درباره محصولات شما احساس اهمیت و تاثیر گذاری کنند
  2. با یادآورها محصول خدمات هدف یا ایده تان را به مردم یادآوری کنید وقتی این یادآورها برای مخاطب آشنا باشند اثرگذار ترند
  3. احساس چه مثبت و چه منفی می تواند مردم را به اقدام ترغیب کند.
  4. نمایان شوید اطمینان حاصل کنید که فعالیت ها و محصولات تان کاملاً آشکار هستند.
  5. اطلاعاتی درباره ارزش عملی محصولتان فراهم کنید تا مردم آن را منتشر کنند.
  6. داستان‌ها بهترین و موثرترین راه انتقال اطلاعات است زیرا مردم به قصه ها فکر می کنند این اصول را برای تبلیغ کم هزینه تقریباً هر محصول یا فعالیتی به کار گیرد.
  7. چگونه می توانید داستان تعریف کنید تا باعث تمایل مردم به سخن پراکنی درباره محصول تان شود اگر میخواهید یک محصول خدمت یا هدفتان شهره شهر شود یا موضوع صحبت در اینترنت شود بر تبلیغات تکه نکنید. مردم به نظرات دوستان و آشنایان شان بیشتر از تبلیغات پولی اعتماد دارند چالش این است که محصول یا خدمت خود را سر زبانها بیندازید.جونا برگر متخصص بازاریابی توضیح می دهد که چرا بعضی موضوعات راهشان را به سراسر دنیا هموار می‌کنند در حالی که بقیه نادیده گرفته می شوند. راه حل او چیزی فراتر از به کارگیری رسانه های اجتماعی است. به گفته او رسانه های اجتماعی بیشتر ابزار هستند. اگر از واژه های ثقیل و غیرضروری این کتاب مثل اهمیت ذاتی صرفنظر کنیم نویسنده روش تبدیل محصول یا هدفتان به موضوع مکالمه عموم را به خوبی آموزش می دهد موضوعی که همه بخواهند درباره اش بحث کنند محمود پیرهادی بر این باور است که این رویکرد جذاب که باعث می‌شود موضوع بحث داغ مردم شوید برای بازاریابان تبلیغ گران و همچنین جامعه شناسان جالب است.

 

سوال اول محمود پیرهادی از مدیران آموزشگاه زبان؟

چیکار کنیم محصول ،دوره و یا محتوای ما بحث داغ بین زبان آموزان شود؟

وقتی محصول، ایده یا موضوعی به جدید ترین بحث داغ روز تبدیل می شود به سرایت اجتماعی دست یافته است. این اتفاق خوبی است و می تواند خود به خود روی دهد برای مثال ساخت یک عبادتگاه جدید می‌تواند به طور طبیعی باعث ایجاد علاقه در جامعه شود یا یک هدف سیاسی موثر می تواند مردم را به مشارکت تشویق کند.اما اگر شما بازاریابی هستید که می خواهید محصول خدمت یا ایده تان را مسری کنید. آغازین جرقه بسیار دشوار است. اگر محصولات از موارد مشابه بسیار بهتر باشند قیمت کمتری داشته باشند و اگر آگهی هایشان هوشمندانه تر و موثرتر باشد می‌تواند موضوع روز شوند اما این عوامل به تنهایی نمی تواند دلیل مسری نشدن بعضی ایده ها و موارد و مسری نشدن بقیه را توضیح دهد.

تبلیغ دهان به دهان این موج جادویی ارتباط و هیاهو که در زمان صحبت مردم با دوستان خانواده‌ها و بستگانشان درباره محصولات و برندها رخ می‌دهد تبلیغ بسیار موثر تری نسبت به بهترین و گرانترین آگهی هاست مقبولیت اجتماعی متقاعد کننده تر از تبلیغ پولی است و به دلیل هدفمند تر بودن ارجح است معمولا افرادی که محصولی را کشف می‌کنند و آن را دوست دارند به افرادی که فکر می کنند از آن خوششان خواهد آمد توصیه می کنند.

تبلیغ دهان به دهان فراگیر و مقرون به صرفه است برای مشارکت در آن حتی به رایانه یا ارتباط از طریق وب نیز نیاز ندارید و در واقع از آنجا که ۹۳ درصد تبلیغات دهان به دهان غیر اینترنتی است، فکر نکنید که استفاده از رسانه های اجتماعی آخر کار است. رسانه های اجتماعی فقط فناوری هستند نه استراتژی. هدف شما گسترش مطالب مسری است. ایده ها و موضوعات ویروسی که بدون توجه به اینکه چه کسی آنها را پخش می کند و تکثیر شوند باید بدانید که چرا مردم درباره ایده ها محصولات یا اهداف صحبت می‌کنند و این که چگونه آن مکالمه به سمت محصول شما سوق می‌یابد برای انجام این کار شش اصل سرایت را به کار گیرید.

 

  1. ارزش اجتماعی

سوال دوم محمود پیرهادی از مدیران آموزشگاه زبان؟

چگونه دوره ها و کلاسهای شما باعث می شود زبان آموزان احساس مهم بودن کنند از اینکه در آموزشگاه زبان شما حضور دارند؟

یک محصول، خدمت هدف یا ایده وقتی در اجتماع رایج می شود که صحبت درباره آن احساس مهم بودن و دانا بودن به افراد بدهد. اشیا برای پیدا کردن یک رستوران جدید عالی قبل از اینکه شخص دیگری آن را کشف کند مثال خوبی است حقایق جالب و مفرح نیز رایج می‌شوند. به شرطی که اهمیت ذاتی داشته باشند خصوصیاتی که مصرف کنندگان را به تبادل اطلاعات تشویق کند زیرا بچه آنها را بهتر میکند به حوزه هایی می اندیشید که محصولات تان در آنها برجستگی ذاتی دارد کدام جنبه یا ویژگی آن را از رقبا متمایز می‌کند که چطور می‌تواند الگویی که مردم انتظار دارند را بشکنید.

مثلاً خطوط هوایی جت بلو در تلاش برای ارائه مزایای است که مسافران انتظارش را ندارند و حتماً در خاطرشان می‌ماند.مواردی مانند صندلی های بزرگ و راحت خوراکی های متنوع و صفحه های نمایش ویدیوی اختصاصی بر هر مسافر مشتریان جدید و قدیمی خود را در یک بازی مثل برنامه مسافت پیموده شده مشارکت دهید تا نزد شما برگردند این نوع بازی ها مشتریان را جذب کرده و آنها را تشویق می کنند تا پیروزی هایشان را به دوستان اعلام کنند که شاید آنها نیز به مشتریانتان تبدیل شوند جمع کردن مسافت پیموده شده یک مسافر دائمی یا ارائه یک کارت اعتباری اختصاصی که حاصل امتیازات مسافر است احساس خاص بودن به مشتریان می دهد چنین بازی ها و مسابقاتی باعث ارزش اجتماعی می شود مشتریان برای بحث کردن درباره تاکتیک‌ها و پیروزی های شان به وب کشیده می‌شوند هر مکالمه آنها باعث تبلیغ بیشتر محصول شما می شود.

 

۲.یادآور ها

سوال سوم محمود پیرهادی از مدیران آموزشگاه زبان؟

چه چیزی باعث می شود زبان آموزان در هر محیطی به آموزشگاه زبان شما فکر کنند؟

یادآورها محصولات، خدمات یا ایده ها را به مردم یادآوری می‌کنند و محرک بحث درباره آنها هستند شاید فکر کنید مصرف کنندگان مثلاً بیشتر درباره ی شهر بازی هیجان انگیز صحبت می کنند تا یک صبحانه آماده اما اینطور نیست.

مردم هر روز صبحانه می خورند اما فقط گهگاه به شهربازی می‌روند محصولتان آشنا یا غیر هیجان انگیز باشد اما مصرف کنندگان همچنان درباره اش بحث می‌کنند و مایل هستند نظر دیگران را نیز بدانند مردم مدام درباره محصولات برند ها و سازمان ها صحبت می‌کنند.

به طور میانگین بیش از ۱۶ بار در روز با توجه به این رفتار سرانجام محصولات خاصی که موضوع بحث های داغ بوده‌اند چیست برای فهمیدن این موضوع بازاریابان باید عمیقاً به کنکاش پرداخته و درباره آنچه پس از تبلیغات دهان به دهان اتفاق می‌افتد تحقیق کنند آیا این اتفاقات فوراً پس از یک یادآور روی می دهد. یا بر یک مبنای دنباله دار ادامه می یابد تبلیغ دهان به دهان فوری زمانی روی می دهد که محصول را استفاده کرده باشید یا تجربه خاصی داشته باشید تبلیغ دهان به دهان دنباله دار در طول زمان روی می دهد/

شاید استفاده از یک محصول باعث تبلیغ دهان به دهان فوری شود اما لزوماً محرک هیاهوی دنباله‌دار مطلوب نیست.

شاید یادآور ها غیر منتظره و اغلب در محیط اطراف محصول یا ایده تان بروز کنند وقتی محققان از مردم خواستند که جنبشی برای افزایش مالیات  فروششان از ۵ درصد به۵.۶ درصد برای حمایت از مدارس محلی ترتیب دهند احتمال اینکه شرکت کنندگان که این کار را انجام دهند درصورتی بیشتر می شد که ایستگاه رای گیری در یک مدرسه دولتی واقع بود که این انجمن های موثرترین ابزار در ایجاد تبلیغ دهان به دهان هستند شهرت نیز کمک می‌کند وقتی در یک آگهی های شکلاتی کیت کت کنار فنجان قهوه قرار گرفتند فروششان افزایش یافت برای ارزیابی اثرگذاری احتمالی یادآور عوامل زیر را در نظر بگیرید

یادآور اغلب هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد

ارتباط بین یادآور و محصولتان چقدر قوی است

آیا داور بخشی از محیط معمول محصولتان است

موقعیت جغرافیایی ایران چیست برای مثال شاید یک تبلیغ خلاقانه استیک پنیری خارج از منطقه فیلادلفیا موفق نباشد

اکنون چه زمانی از سال است به خاطر جشن‌های خاص محصولات با رنگ مرتبط در آن زمان بهتر فروش می روند

 

۳.احساس

سوال چهارم محمود پیرهادی از مدیران آموزشگاه زبان؟

چه عواملی در آموزشگاه شما باعث تحریک احساسات مثبت زبان آموزان می شود

مردم درباره موضوعاتی صحبت می کنند که احساس شان را برانگیزد موضوعات وقتی ویروسی می شوند که احساسات را تحریک کنند و در نتیجه مردم رو در رو یا در رسانه‌های اجتماعی درباره آنها بحث کنند برای مثال یک عکس علمی از سرفه که در نیویورک تایمز منتشر شد از مصرف فواصل زمانی ارسال آن از طریق ایمیل توسط خوانندگان به یکی از محبوب ترین عکسهای تبدیل شد که این روزنامه تا آن زمان منتشر کرده بود مردم به طور غریزی اطلاعاتی را که جالب یا فوق العاده می‌دانند به اشتراک می‌گذارند

انواع مختلفی از احساسات می تواند باعث شود تا مردم موضوع را منتشر کنند با وجودی که شگفتی و حیرت احساسات مثبتی هستند اما احساسات منفی مثل عصبانیت و نگرانی نیز مردم را ترغیب‌ به صحبت می کند احساس بسیار قوی مانند شگفتی انگیزه زیادی ایجاد می‌کند اما احساسات متناقض شادی یا ناراحتی از آن موضوع موجب کاهش اشتراک‌گذاری آن می شود.

با وجودی که تبلیغ کنندگان عموماً تلاش می کنند تا احساسات منفی را برانگیزند در موارد خاص احساسات منفی نیز می‌تواند موثر باشد مثلاً پیامهای پزشکی و تبلیغاتی که مردم را تشویق به ترک سیگار می کند تفاوتی ندارد که چه احساسی را برانگیزید احساسات معمولاً محرک قوی برای اقدام هستند

 

۴.نمایان کردن

سوال پنجم محمود پیرهادی از مدیران آموزشگاه زبان؟

چقدر لوگو و تبلیغات شما در معرض دید مردم است؟

این اصل به امکان دیده شدن می‌پردازد افرادی که مستعد پیروی از پیشنهادات و صلاحیت دیگران هستند. وقتی ترجیحات دیگران قابل مشاهده باشد این کار را بیشتر انجام میدهند استیو جابز این تئوری را دریافت و فهمید که لوگوی لپ تاپ اپل نباید روبروی کاربر باشد بلکه باید روبه روی افراد اطراف کاربر قرار گیرد این امکان دیده شدن کاربران غیر اپل را ترغیب می‌کند که با دیدن لوگو به خرید محصولات اپل نیز فکر کنند در روانشناسی این پدیده را تایید اجتماعی می‌نامند. مردم از اطلاعات اشباع شده اند آنها به دنبال انتخاب های دیگران اند تا هنگام تصمیم‌گیری راهنمایی شان باشد برای دستیابی به قابلیت مشاهده زیاد:

خصوصی و عمومی کنید:

هدف خود را به موضوع یا رویدادی تبدیل کنید که توجه مردم را جلب کند و محرک گفتگو باشد مثلاً یک سازمان سرطان پروستات، از مردان بی محاسن درخواست می کند تا برای افزایش آگاهی در ماه نوامبر سیبیل بگذارند.ایده هایی را طراحی کنید که مبلغ خودشان باشند یک آگهی تبلیغاتی را در برند تان بگنجانید خدمات ایمیل هات میل شعار را ضمیمه ایمیل کرده است که خدماتش را جار می زن.

از ناهنجاری های رفتاری استفاده کنید:

تبلیغات یا تاکتیکی با عمر مفید طولانی انتخاب کنید. بنیاد لیوا استرانگ فهمید که دستبندها در مقایسه با مسابقه یک روزه دوچرخه سواری با حضور لنز آرمسترانگ به خاطر دوپینگ نیز باعث رویگردانی مردم از بنیاد یا دستبندهای معروفش نشده است. بنیاد با تاکید بر اینکه رفتار سخنگوی شما ماموریت او را برای مبارزه با سرطان را تحت‌الشعاع قرار نمی دهد درک بازاریابی از خود نشان داد این موضوع حکایت دیگر را به گنجینه پربار داستانهای لیواسترانگ اضافه کرد.

وقتی می‌خواهید رفتار منفی را تغییر دهید به خاطر تلاش برای عمومی کردن موارد خصوصی متحمل ریسکهای خاصی خواهید شد. کمپین تبلیغاتی ضد مواد مخدر فقط بگو نه به این دلیل شکست خورد که آگاهی جوانان از مصرف مواد مخدر در میان سایر نوجوانان ش را افزایش داد این موضوع منجر به فشار همسالان شد و تایید اجتماعی برای استفاده آنها از مواد مخدر را به وجود آورد برای اجتناب از این عواقب ناخواسته اگر عملیات تبلیغاتی بر علیه یک رفتار مضر است بر جایگزینی مثبت تاکید کنید کاری مفید که شنوندگان تان بتوانند به جای رفتار منفی انجام دهند.

 

۵.ارزش کاربردی

اطلاعات کاربردی به سادگی دهان‌به‌دهان پخش می شوند زیرا مردم از کمک به دوستان شان لذت می برند به آنها اخباری بدهید که دیگران هم بتوانند استفاده کنند. این اطلاعات کاربردی می‌توانند نکاتی ساده مثل نکات آشپزی باشد و اغلب شامل روشهایی برای تعیین مناسب و به صرفه بودن قیمت نیز هست وقتی افراد درباره حراجی ها قضاوت می کنند با توجه به یک نقطه مرجع ذهنی کار می‌کنند. مثلاً شهروندان مسنی که بلیت سینمای کمتر از یک دلار را به خاطر می آورند به نوجوانانی که با خرید بلیط‌های بیش از ۱۰ دلار بزرگ شدند نسبت به قیمت های روز کم تحمل هستند.

خرده‌فروشان می‌دانند که مشتریان بر نقاط مرجع تکیه می کنند بنابراین تجارت در تبلیغات خود دائماً قیمت حداقل را در کنار قیمت تخفیفی ارائه می دهند تا از این تضاد سود ببرند کاهش حساسیت نیز می‌تواند بر درک مشتری از این که معامله خوبی انجام داده و اثر بگذارد به نظر می‌رسد تحقیق روی کالایی ارزان اثرگذارتر از همان تخفیف روی کالای گران است به همین ترتیب در کالاهای ارزان تر تخفیفاتی که با درصد بیان میشوند مفیدترند در حالی که در کالاهای گرانتر تخفیفاتی که به عدد بیان می شوند نتیجه بهتری دارند.

این را قانون ۱۰۰ می‌نامند. اگر محصول تان کمتر از ۱۰۰ دلار است قیمت فروش خود را به شکل کاهش درصد بیان کنید. اگر بیش از ۱۰۰ دلار است تخفیف را به دلار بگویید هر دو تاکتیک افراد را تشویق می‌کند تا محصولاتتان را بخرند و درباره آن به دوستانشان نیز بگویند.

 

۶.داستان ها

سوال ششم محمود پیرهادی از مدیران آموزشگاه زبان؟

آیا داستانی برای آموزشگاه زبان خود دارید.که زبان اموزان میل باشند آن را برای دیگران تعریف کنند .و داستان شما بر سر زبانها بیفتند.

برای اینکه کاری کنید تا مصرف کنندگان محصول خدمت یا هدفتان را بشناسند و در باره آن صحبت کنند آن را در قالب یک داستان بگنجانید داستان ها علاقه افراد را جلب کرده و بیش از تبلیغات و شنوندگان اثر می‌گذارند وقتی مردم به شکل طبیعی صحبت می‌کنند ،اندازه زمانی که داستان می گویند تبادل اطلاعات نمی‌کنند مثلا اگر یک خرید بسیار خوب انجام دهید احتمالا هنگام پیشنهاد آن به دوستانتان هم تجربه خود را نیز به عنوان مصرف کننده تعریف می کنید.

دلیلش این است که مردم تمایل دارند تا به صورت داستانی فکر کنند مردم به آسانی داستان‌ها را به خاطر می آورند و آنهایی که داستان های جالبی می شنوند به ندرت تلاش می‌کنند آنها را نقض کنند اگرچه واکنش غریزی هر فردبه ادعاهای مطرح شده در تبلیغات بازاریابی پولی این است که آن را نقض کنند.

وقتی برای افزایش علاقه به محصولات آن داستانی خلق می کنید اطمینان حاصل کنید که منطقی است.

معمولاً سازندگان محصولات پوستی داو از ویدیوی استفاده کردند که نشان می‌داد افراد معروف هنگامی که لباس رسمی پوشیده اند آرایش کرده اند موهایشان مرتب شده است و پوستشان رنگی شده تا چه حد غیر واقعی هستند این ویدیو بر داشتن پوستی طبیعی و تمیز تاکید می کرد. تلاش کن تا به محصول خدمت یا ایده تان حالت ویروسی ارزشمندی بدهید. که این کار از طریق داستان ساده تر است.

داستان ها باید بی‌پیرایه باشند وقتی مردم داستان ها را برای هم نقل می کنند که تمایل دارند جزئیات زائد را حذف کنند. مطالب مهم را نگه دارند و آن را به شدت رواج دهند داستان ها چون باید سرگرم کننده و خلاقانه باشد.اطمینان حاصل کنید که شنوندگان می توانند آنها را بفهمند و به شما ربط دهند.

می‌توانید شش اصل سرایت را بدون هزینه زیاد یا به خدمت گرفتن بهترین آژانس تبلیغاتی دنیا برای محصول خدمت هدف یا ایده تان به کار گیرید اگر برای انسان باعث شود که مصرف کنندگان احتمالی احساس مهم بودن کنند. دائماً در محیط های شان ظاهر شود احساسات را بر انگیزد کاملاً قابل مشاهده باشد مفید و سودمند باشد و داستان خوبی به همراه داشته باشد سرایت آغاز می‌شود.

نوشته های دیگر