قوانین ارزشمندی که مدیران و مدرسان زبان به آن نیاز دارند

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

قوانین ارزشمندی که مدیران و مدرسان زبان به آن نیاز دارند

در کمتر از ۱۰ دقیقه یک کتاب پر طرفدار جهان را بخوانید.

برداشت آزاد محمود پیرهادی از کتاب ۱۵ قانون ارزشمند رشد و ارایه  نکات مهم آن برای مدیران آموزشگاه زبان و مدرسان زبان.

 

با سلام و ادب خدمت کاربران وب سایت تدریس زبان.محمود پیرهادی هستم امروز می خواهم در خصوص کتاب ۱۵ قانون ارزشمند رشد اثر جان مکسول با شما صحبت کنم شما در این کتاب قوانینی را می آموزید که اگر به آنها عمل کنید مطمئن باشید توانمند خواهید شد.و قدم مهمی در مسیر رشد فردی خود برداشته اید.

همه مدیران آموزشگاه زبان و مدرسان زبان علاوه بر تسلط بر بخش مدیریت و تدریس زبان که در کتابهای کارآفرینی و رهبری نیازمند این هستند که در بهبود فردی زمانی را برای ارتقاء خود اختصاص دهند شما در این کتاب می آموزید چرا باید همه توان تان را بشناسید و از آنها برای بهبود شخصی و ارتقای کسب و کار خود استفاده کنید.

۱۵ قانون رشد فردی کدامند که با آگاهی بر آنها می توانید به قله های موفقیت برسید. و از طرفی چگونه آن ۱۵ قانون رشد فردی را به کار گیرید.

همه استعداد خود را به کار بگیرید

شادی شما رابطه بسیار مستقیم با همه استعدادتان دارد. اگر شما همه استعداد خود را به کار گرفته باشید. قطعاً به موفقیت‌های بزرگی در زندگی خواهید رسید و همین موفقیت ها باعث می شود که در زندگی شاد و سرحال باشید.

 و ما اگر از استعدادهای خود استفاده نکنید یا بهتر بگویم نوعی استعداد هدر رفته داشته باشید زندگی شما باغم همراه خواهد بود. برای رسیدن به هدف باید با بهبود شخصیت، خودآگاهی مهارت ها و استعدادها و روابط و معنویت به عنوان یک شخص موفق رشد کنید در این کتاب شما با قوانینی آشنا می شوید که به شما کمک می کند هر روز خود را تغییر داده و روزانه در دفتر خود یک موفقیت یادداشت کنید.

تمرین اول

 لیستی از استعداد های خود را نوشته و کدامیک از این استعدادها می توانند در رشد کسب و کار زبانی شما تاثیر گذار باشند.

 

۱.قانون هدفمندی

شما به عنوان یک مدیر آموزشگاه زبان باید اولین سوالی که از خود می پرسید این باشد،که در زندگی شخصی و کاری می‌خواهم به کجا برسم.

یادمان باشد رشد فردی خود به خود اتفاق نمی افتد اینکه ما به دنبال انگیزه خاصی برای انجام کار باشیم شخصی مبتدی به نظر می رسیم چرا که انگیزه مربوط به افراد مبتدی است در صورتیکه ما باید با انجام کار به سوی هدف حرکت کنیم. از خود  بپرسید اگر می دانستید که شکست نمی خورید برای انجام چه کاری تلاش می کردید؟

با پرسیدن این سوال بهترین هدف خود در زندگی را پیدا می‌کنید. یادمان باشد هر چیز ارزشمندی قیمتی دارد. اگر شما می‌خواهید به آن هدف والایی که در زندگی دارید برسید حتماً باید هزینه آن را پرداخت کنید میزان فرایند تغییر تان دقیقاً بستگی به ارزشمند بودن هدفتان دارد. هرچقدر هدف شما ارزشمند تر باشد. قطعاً شما باید تغییرات بیشتری در زندگی خود انجام دهید.

تمرین دوم

مهمترین هدف شخصی و کاری شما چیست؟که حاضرید همه تلاشتان برای رسیدن به آن هدف را انجام دهید.

 

۲.قانون آگاهی

در این قانون شما باید اطلاعات دقیقی از خودتان داشته باشید. آیا می دانید چه کسی هستید؟ اگر خودتان را نمی شناسید و نمی دانید چه می خواهید چگونه ممکن است به اهدافتان برسید و رشد فردی را تجربه کنید. برای مثال اگر شما قصد دارید به یک سخنران ماهر تبدیل شوید حتماً باید فیلم های استادان ارتباطات را ببینید.

از الگوهایتان درس بیاموزید باید به طور کامل، از خود آگاهی داشته باشید و با شناخت و این آگاهی مسیر را مشخص کنید. و الگوهای مورد نظر در مسیر را پیدا کنید.برای مثال اگر شما یک مدیر آموزشگاه خوب را می شناسید که در کسب و کارش موفق است .حتماً آن را الگوی خود قرار داده و از سبک زندگی و کاری او الگو برداشته و برای رشد فردی از آنها استفاده کنید.

تمرین سوم

همین الان از خود بپرسید من چه ماموریتی در این کره خاکی دارم.ذهن خود را به چالش بکشید.تا به خود آگاهی برسید.

۳.قانون آینه

در این قانون شما باید دقیقاً همان شخصیتی که دوست دارید به آن برسید را در خود ببینید و یا بهتر بگویم برای ارتقا خود باید عمیقا باور داشته باشید که شایسته این جایگاه هستید اگر احساس منفی نسبت به خود داشته باشید آینه به شما منفی را بازخورد می‌دهد و اگر احساس مثبت به خود داشته باشید قطعاً آینه به شما مثبت پاسخ خواهد داد. بسیاری از افراد در کسب و کار به علت کمبود خودباوری نمی توانند ارزش ذاتی خود را متوجه بشوند و همین باعث می‌شود به موفقیت های شخصی و کاری نرسند. همیشه این سوال را از خود بپرسید که چه استعدادی در من وجود دارد که اگر آن استعداد را شکوفا کند از همه برتری خواهم داشت.

باور های محدود کننده را کنار بگذارید باورهایی که مانع از رشد و موفقیت شما شده است. اگر شما در یک شهر و یا استانی مدیر یک آموزشگاه زبان هستید شاید بدترین باور محدود کننده این باشد که من هیچ وقت نمی توانم به سطح آموزشگاههای بزرگ در ایران و یا پایتخت برسم. اما اگر برنامه دقیقی برای خود داشته باشید ممکن است با ابداع یک روش و یا نوشتن یک کتاب و یا تولید یک محتوای بسیار عالی و انتشار آن در حوزه آنلاین شما به یک برند تمام و کمال در ایران تبدیل شوید.پس حتما باور های محدود کننده و منفی را از خود دور کنید.

تمرین چهارم

باروزهای محدود کننده خود را یاداشت کنید و سعی کنید آنها را دور بریزید.

 

۴.قانون تامل

در این قانون باید هر از گاهی مکث کنیم از خود بپرسیم آیا در مسیر درستی گام برمی داریم آیا مسیری که می رویم ما را به آنچه که میخواهیم می‌رساند و یا بهتر بگویم. این مسیر در آینده برایم رضایت بخش هست یا نه زمان را به تأمل درباره آنچه از تجربیات تان آموخته اید اختصاص دهید و یا مروری اندیشمندانه بر درسهایی که آموخته اید داشته باشید. این مکث و تعامل ها به ما کمک می کند که هرچند وقت یکبار تلنگری به خود بزنیم و اگر از مسیر درست انحراف پیدا کردیم دوباره خود را به مسیر حقیقی برگردانیم.

جیم ران استاد موفقیت پیشنهاد می دهد در انتهای هر روز باید نوار عملکردتان را به عقب ببرید نتایج یا باید تشویق تان کنند یا تلنگر بزنند همیشه از خود بپرسید بزرگترین دارایی من چیست و چه چیزی بیش از همه برایم رضایت بخش است با پاسخ دادن به این سوالات می توانید مسیر درست خود را همه روزه پیدا کنید.

تمرین پنجم

یک هفته دست از کار بردارید و یک باز نگری از خود داشته باشید.و بهترین اهداف را پیدا کنید.

 

 ۵.قانون ثبات

این قانون به ما می گوید که شما باید منظم و منضبط باشید اگر همه انگیزه های کافی برای رسیدن به هدف را داشته باشید اما شخصی منظم و منضبط نباشید نمی‌توانید به رشد فردی و کاری برسید. اگر می خواهید هر شب با رضایت به خواب روید باید عادت کنید که هر روز با هدف بیدار شوید کارها را سعی کنید با ساده ترین چالش ها آغاز کنید.

مثلاً در محیط آموزشگاه  زبان اول از همه سعی کنید هر روز میز اتاق خود را تمیز کنید یک ماه این چالش را ادامه دهید وقتی که به این کار ساده پاسخ مثبت دادید و این نظم جزئی از زندگی شما شد. چالش بعدی را شروع کنید. با اهدافی که به سادگی قابل دسترس هستند آغاز کرده و سپس پیشرفت  کنید. شما به عنوان مدیر آموزشگاه نیاز نیست هر روز یک تغییر بزرگ در کسب و کار خود ایجاد کنید بلکه شما می توانید با تغییرات بسیار کوچک ولی مستمر با توجه به قانون اثبات به نتایج بسیار بزرگ و باورنکردنی برسید.

تمرین ششم

از امروز به صورت ماهانه برای خود چالش تعریف کنید و خود را موظف به انجام این چالش ها کنید.

 

۶.قانون محیط

ممکن شما شخصی بسیار هدفمند باشید. اما اگر به محیط پیرامون خود توجه نکنید ممکن است همین محیط شما را به عقب برگرداند. به دقت محیط پیرامون خود را بررسی کنید. این محیط شامل افراد و ارتباطات شما با آن افراد است. اگر اطراف شما آدم هایی هستند که دارای باور های محدود کننده و یا کسانی هستند که در راستای هدف شما قدم  برنمی‌دارند مطمئن باشید خواه یا ناخواه این افراد مانع رشد شما خواهند شد. آقای دیوید مک کللند روانشناس اجتماعی از دانشگاه هاروارد می گوید افرادی که هر روز با آنها در ارتباط هستید ۹۵% مسئول موفقیت یا شکست شما هستند آنها را به دقت انتخاب کنید و یا از طرفی جیم ران فیلسوف بزرگ موفقیت می گوید شما شبیه پنج نفر اطراف خود خواهید شد اگر با ۵ نفر آدم موفق دوست باشید قطعاً نفر ششم شما خواهید بود. و اگر با ۵ نفر آدم که دارای باورهای محدود کننده و ضعیف هستند دوست شوید نفر ششم شما خواهد بود پس حتما این قانون محیط را جدی بگیرید.

تمرین هفتم

از امروز سعی کنید افراد منفی را از دور برتان حذف کنید

 

۷.قانون برنامه ریزی

رشد فردی را ماموریتی بدانید که نیازمند بیشترین جدیت برای رسیدن به هدف است زندگی تان را با دقت برنامه‌ریزی کنید چالش‌های سنجیده و قابل تکرار را طراحی کنید. تا در دستیابی به اهداف تان به شما کمک کنند زمان کار و اوقات فراغت خود را سازماندهی کنید و ساختار بندی روزهای تان ثابت قدم باشید از زمان ارزشمندتان به بهترین نحو استفاده کنید و خلاصه کلام اگر همه ۶ قانون قبلی را داشته باشید ولی برنامه ریزی صحیح برای رشد فردی و سازمانی خود نداشته باشید قطعاً به نتایج خوبی نخواهید رسید.

 

تمرین هفتم

تقویم سالانه شخصی داشته باشید و از روز گرفته تا قصل را برنامه ریزی کنید؟

 

۸.قانون درد

رویداد های دشوار زندگی اصلاً خوشایند نیستند اما می توانید از تجربیات دردناک درس بیاموزید. و رشد کنید قطعاً شما در مسیر زندگی و کاری خود با اتفاقاتی روبرو خواهید شد که برای شما ناخوشایند و منفی هستند. اما افرادی که به فکر رشد و موفقیت فردی و شغلی هستند با دقت این موضوعات را بررسی کرده و سعی می‌کنند از آنها درس و یا نکته های برای خود بردارند به قول یکی از دوستان هر اتفاقی که برای ما در زندگی می افتد به همراه خود یک پکیج آموزشی دارد اگر به دقت این اتفاقات را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که می توانیم از آنها نکته ها و پندهای بسیار خوبی بگیریم بعضی اوقات اتفاقات وحشتناک می تواند شما را به سوی فرصت‌های جدیدی هدایت کند یک مرغدار را در نظر بگیرید که هر سال در بهار مزرعه اش مملو از جوجه بود بعد از یک سیل بسیار بد تمام مرغداریش به زیر آب رفت. به همسرش شکایت کرد که دیگر راه چاره‌ای برای ادامه زندگی وجود  ندارد و نمی‌دانم چکار کنم همسرش گفت خب  اردک بخر مانند همسر مرغدار باشید مصیبت را به شروعی جدید تبدیل کنید و از هر اتفاقی بدی برای رشد فردی و کاری خود استفاده کنید.

تمرین هشتم

چگونه می توانید از بدترین اتفاقی که در حال حاضر در زندگی شما افتاده است بهترین استفاده را کنید.

 

۹.قانون نردبان

داشتن شخصیت خوب باید بیش از موفقیت برایتان مهم باشد. معمولاً وقتی که شما از نردبان موفقیت بالا می روید باید به همان اندازه رشد شخصیتی هم داشته باشید .فرضکنید شما مدیر یک آموزشگاه‌زبان بزرگ هستید اما ادبیات گفتاری شما آنقدر ضعیف است که شان و شخصیت شما را به عنوان یک مدیر پایین می آورد از قانون نردبان بدین صورت استفاده کنید که هر چقدر در هر کاری پیشرفت میکنید به همان اندازه و چه بسا بیشتر شما باید از لحاظ شخصیتی رشد کرده باشید وگرنه نداشتن شخصیت و رشد فردی حتماً به آن جایگاه شغلی شما ضرر بسیار بزرگی خواهد زد. مطمئنم شما هم تایید می کنید که بارها برایتان اتفاق افتاده است که با یک مدیر و یا یک شخصی که جایگاه شغلی بالایی دارد روبرو شده اید ولی بعد از پایان مکالمه با خود گفتید که چقدر او از لحاظ شخصیتی پایین بود.و حتی اولین و ساده ترین روابط عمومی را بلد نیست.

 

۱۰.قانون کش

اگر قصد دارید در مسیر رشد فردی به موفقیت‌هایی برسید باید از حوزه آسایش خود بیرون بیایید و مانند یک کش کشیده باشید. قطعاً تغییر و کش دادن شخصیت در اول ذاتاً دردناک است اما اگر این کار شجاعانه را انجام ندهید مطمئن باشید در درازمدت زندگی برای شما خسته و کسل کننده می شود. پس سعی کنید از جایگاه فعلی خود کش آمده و به مرور زمان چند گام جلوتر بروید.و روز به روز خود را کش بدهید.

 

۱۱.قانون جایگزین ها

وقتی که شما در مسیر توسعه فردی قرار می گیرید ناخودآگاه باید بعضی از چیزها را جایگزین چیزهای دیگر کنید و یا بهتر بگویم آن ها را کنار بگذارید و به عادتهای جدید روی بیاورید در ابتدای کار این اقدام برای ما بسیار دردناک است. برای مثال ممکن است با یک شخصی دوست بوده و یا با یک همکاری ارتباط نزدیک داریم. ولی بعد از مدتی متوجه میشویم که این افراد در مسیر رشد شخصیتی و کاری ما قرار ندارند و ما باید به دنبال پیدا کردن افرادی بهتر و قوی تر که می توانند باعث بهبود فردی و کاری ما بشوند باشیم و این افراد جدید جایگزین افراد قدیم بشوند حتماً از قانون جایگزین ها استفاده کنید و این سوال را از خود بپرسید آیا این دوستان در راستای بهبود فردی من قرار دارند یا نه؟ اگر قرار ندارند می توانیم جایگزینی برای این افراد پیدا کنیم.

تمرین نهم

چه عادتها و اشخاص جدیدی را می توانید جایگزین عادتها و اشخاص فعلی کنید

۱۲.قانون کنجکاوی

اگر کنجکاو نباشید. نمی‌توانیم رشد کنید کنجکاوی به شما کمک می‌کند که همه روزه به دنبال یاد گرفتن مطالب جدید باشید. از امروز سعی کنید کلمه چرا را به کلمه محبوب خود تبدیل کنید هرچه چرا های بیشتری در ذهنتان باشد شما به دنبال یادگیری بیشتر و رشد بهتر خواهید بود. پیتر دراکر استاد مدیریت میگویند بزرگترین نقطه قوت من به عنوان یک مشاور این است که نادان باشم و سوالات زیادی بپرسم اگر وقت خود را با افرادی بگذرانید که به اندازه شما کنجکاوند برای سوال پرسیدن راحت تر خواهید بود یادگیری یک مطلب جدید در روز را هدف خود قرار دهید و اگر روزی چیزی یاد نمی گیرید .آن روز، خود را شخصی شکست خورده بیابید.

 

۱۳.قانون الگو برداری

اگر می خواهید رشد فردی شما سرعت بیشتری به خود بگیرد سعی کنید افراد موفق را الگوی خود قرار دهید بعضی موقع ها گرفتن یک مشاور و یا کوچ فردی به ما کمک می کند که الگوی مورد نظر خود را انتخاب کنیم. بسیار افرادی را دیده ام که با تمرکز بر شخصیت های موفق در حوزه کاری و یا شخصیتی و انجام کارهایی که این دوستان در برنامه روزمره خود دارند بعد از مدتی توانستند شخصیت خود را شبیه آن افراد کنند و به موفقیت های بسیار خوبی در حوزه کاری و فردی برسند. پس از همین امروز سعی کنید افرادی که واقعاً در موضوعات متفاوت برای شما الگو هستند را پیدا کنید و سعی کنید طبق برنامه آنها زندگی خود را پیش ببرید.

تمرین دهم

از همین امروز حداق ۲ نفر را به عنوان الگوی شخصی و کاری خود انتخاب کنید و سعی کنید شبیه آنها بشوید.

 

۱۴.قانون گسترش

این قانون به ما کمک می کند که بتوانیم از لاک و حاشیه امن خود بیرون بیاییم. معمولاً مردم فقط از ۱۰ درصد توان شان برای کسب موفقیت بیشتر استفاده می کنند. به جای جمله آیا میتوانم از جمله چطور می‌توانم استفاده کنید. وقتی که ما کلمه چطور را استفاده میکنیم به دنبال راه‌هایی برای انجام این کار میگردیم چرا که برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد قانون گسترش به ما کمک می‌کند که ما بتوانیم از بیشتر توانایی های خود برای رسیدن به هدف استفاده کنیم.

 

۱۵.قانون همکاری

در این قانون ما یاد می گیریم که چطور به نیازهای افرادی که برایمان مهم هستند توجه کنیم و چگونه می توانیم به بهبود زندگیشان کمک کنیم این سوال را از خود بپرسیم امروز باید چه کاری خوبی انجام دهم که هم برای خودم مفید باشد و هم برای دیگران به تجربه دیده ام افرادی که به فکر حل مشکل خود و دیگران هستند ناخودآگاه به موفقیت های بسیار خوبی در حوزه شخصی و شغلی رسیده‌اند.قانون همکاری به ما کمک می کند که با حل مشکل دیگران در اصل مشکل اصلی خودمان را حل کنیم. مطالب گفته شده برداشت محمود پیرهادی از کتاب ۱۵ قانون ارزشمند رشد بود این برداشت بیشتر سعی شده برای مدیران آموزشگاه زبان نوشته شود.

نوشته های دیگر