روشهای مرور درس زبان برای مدرسان زبان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
تکنیک های تدریس زبان،مدیریت کلاسداری با محمود پیرهادی

روشهای مرور درس زبان برای مدرسان زبان

 

۵ راهکار عالی برای مرور درسهای زبان

با سلام خدمت دوستان ، پیرهادی هستم . در این فایل قصد دارم درخصوص مرور درسهای زبان با شما صحبت کنم . اولین سوالی که از خودمان باید بپرسیم ؛ آیا مرور خوب هست یا نه ؟ شک نکنید مرور یک فرصت شگفت انگیز برای تقویت مهارتهای زبان آموزان هست .

 

معمولا زبان آموزان و اساتید احساس می کنند که این کار خسته کننده است ؛ مخصوصا برای اساتید، چون بهرحال تسلط زبانیشان در آن درس بالاست و از طرفی زبان آموزان احساس می کنند که یک کار مثبتی انجام نمی شود و چیز جدیدی یاد نمی گیرند . اما اگر بخواهیم به لایه های زیرین توجه کنیم مرور و تکرار هست که باعث می شود یک موضوع در ذهن ما بهتر بماند و یا به قول انگلیسی ها stick in your mind شود. یعنی به ذهنتان بچسبد .

برای اینکه این موضوع(مرور درس زبان) که احساس می کنیم برای زبان آموزان کسل کننده هست و یا اینکه برای ما خسته کننده است ؛ از بین برود  ۵ تا راه کار به شما می دهم که با استفاده از انها می توانید مرور و تکرار کردن دروس زبان را یک مقدار برای خودمان جذاب کنیم .

 

  1. ایجاد پکیج برای مرور درسها

به شما پیشنهاد می کنم برای هر ۴یا۵ درس سعی کنید یک پکیج ایجاد کنید ؛ البته خیلی از کتاب های آموزش زبان  این کار را انجام دادند . شما می توانید یک مقدار خلاقانه تر به این قضیه نگاه کنید و بیایید برای خودتان پکیج هایی درست کنید ؛ مثلا درس ۱تا۲ ، ۳تا۴ را یک پکیج درست کنید بعد ۱تا۴ را یک پکیج درست کنید و بعد بیایید در آن فیلم ها ، عکس ها ، سوالات ، لغت هایی که مربوط به آن درسها هست را قرار دهید . مثلا بگویید که دوستان امروز می خواهیم درس ۱و۲ را با هم دیگر مروری داشته باشیم که در آن لغاتش را آوردید و یا فیلم هایی مربوط به آن درس را پیدا کردید و یا عکس ها و پاورپینت هایی که مربوط به آن درس ها هست را در آن قرار داده اید.

 از کتاب زبان خارج می شویم و بیشتر تمرکز می کنیم بر روی موضوعاتی که خارج از کتاب هستند و سعی می کنیم با تهیه و ارائه ی این پکیج هایی که خودمان درست کردیم ؛ زبان و مرور درس زبان را لذت بخش کنیم .

 

 از طرفی ما نیاز داریم که هر روز به زبان آموزانمان این تلنگر را بزنیم که زبان یک موضوع تکرار شونده هست ؛ و این موضوع را در ذهن زبان آموز جا بیندازیم که مرور ، بخشی از یادگیری زبان هست ؛ فقط صرف اینکه ما یک درس جدیدی یاد بگیریم مهم نیست . حتما باید فلش بک بزنیم و درس های قبلی را تکرار کنیم .

 

  1. طراحی بازی برای مرور درسهای زبان

 از طرفی به شما پیشنهاد می کنم که بازی هایی را طراحی کنید که این بازی ها مربوط به لغات و گرامرها می شوند  . مثلا اگر لغات درس های قبلی را نوشتید ، از دانش آموزانتان بخواهید که مترادف های این لغات را پیدا کنند و یا از یک گروهی بخواهید که متضادهایش را پیدا کنند . کلاس را به ۲گروه تقسیم کنید ؛ ۲۰لغت روی تخته بنویسید که مربوط به درس های قبلی هست . بگویید که گروه الف فقط مترادف های این لغات را پیدا کنند و گروه ب متضاد ها .

به همین صورت کلاس را گروه بندی کنید و با انجام این بازی، زبان آموزان را تشویق کنید که هم درس های قبلی را مرور کنند و هم یک سری مترادف ها و متضادها را پیدا کنند و همچنین می توانیم بگوییم جمله سازی با آن لغات انجام بدهند .

 

  1. مرور گرامر با ایده جدید

در بحث گرامر ها هم شما سعی کنید بگویید که مثلا دوستان چگونه می توانید با گرامر حال ساده چندتا جمله بسازید و یا چندتا جمله ای که امروز ، درحال حاضر کاربرد دارند. و برای شما  خیلی ملموس هستند را با گرامر حال ساده یا آن گرامر درس جدید بسازید؛ جملات باید حتما مربوط به امروز باشد،تا برای زبان آموزان لذت بخش ترباشد

 

 ۴.مرور درسها با استفاده از ظرفیت کلاس

کار دیگری که در بحث مرور درس زبان می توانیم انجام بدهیم این است که اموزش درس ها را به گروه های خاص واگذار کنیم و بگوییم که دوستان بیایند و ارائه بدهند . مثلا فرض کنید که اگر ۴درس هست ؛ شما بگویید که درس۱ گروه الف، درس ۲ گروه ب ، و ….، و زبان آموزان بیایندآنها را برای همکلاسی های خود توضیح بدهند . این روش باعث می شود که مرور بهتری برای کلاس اتفاق بیفتد و دانش آموزان یک فعالیت زبانی داشته باشند . این هم نکته ای هست که در بحث مرور درس ها می توانیم از آن استفاده کنیم .

 

۵.به مرور درسهای زبانی با چالش کشیدن درس

به شما پیشنهاد می کنم در بحث مرور درس ها ، از زبان آموزان بخواهید که به گروه های متفاوت تقسیم بشوند مثلا ۴-۵ گروه ، بستگی به ظرفیت کلاستان دارد و هرکدام یک موضوعی را که از درس قبلی یادگرفتند و برایشان جذاب بوده را عنوان کنند . مثلا بگویند که درس۳ به دلیل x جذاب بود و همان گروه هم بگویند مثلا درس ۳برای ما یک مقدار گنگ و سخت بود .

 این کار باعث می شود که موضوعات جذاب یک بار مرور شود و موضوعات گنگ و نامفهوم ، ذهنِ منِ استاد را فعال کند که یک مقدار بیشتر روی آن تمرکز کنم و سعی کنم آن ها را یک بار دیگر تدریس کنم . این فعالیت کلاسی هم خیلی در بحث مرور درس ها جوابگو هست .. با این کار حتی می توانیم به میزان یادگیری زبان آموزان و تدریس خودمان یک نمره ای بدهیم .

 

این هم چند نکته ای بود که در خصوص مرور درس ها به شما مدرسان زبان عزیز به اشتراک گذاشتم. و به شما قول می دهم که اگر از این تکنیک ها و بازی ها و فعالیت های گروهی استفاده کنید ؛ قطعا کلاس شاد و جذابی خواهید داشت .

 

نوشته های دیگر