اهمیت توجه به ویژگی فیزیکی زبان آموزان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

اهمیت توجه به ویژگی فیزیکی زبان آموزان

 

 

اهمیت توجه به ویژگی های فیزیکی زبان آموزان

اگر ما به عنوان اساتید زبان از ویژگی‌های فیزیکی زبان‌آموزان اطلاعی نداشته باشیم هر چقدر هم که بهترین محتوا و بهترین روش تدریس را داشته باشیم مطمئن باشید. زبان آموزان از کلاس درس لذت نمی‌برند و کلاس فضایی کسل کننده برای آنها تبدیل خواهد شد. در این بخش از کتاب به چهار ویژگی  فیزیکی زبان آموزان می پردازیم. به نحوی که اگر موارد و تکنیک هایی را که به شما می‌گوییم. در کلاس زبان رعایت کنید. مطمئن باشید کلاس فوق العاده ای را برای زبان آموزان خود رقم خواهید زد.

۱.نشستن

زبان آموزان از اینکه در کلاس زبان مانند سایر کلاسها. یک جا بنشینند و هیچ تحرکی نداشته باشند. لذت نخواهد برد. و هر چقدر هم شما تلاش کنید بهترین محتوا را در اختیار آنها قرار دهید. اگر به این نکته توجه نکنید. زبان آموزان از کلاس شما فراری خواهند شد. راهکار چیست؟ یکی از بهترین تکنیک ها انجام فعالیت های کلاسی و یا انجام فعالیت های ورزشی سبک است. به شما پیشنهاد می کنم هر ۲۰ دقیقه. زبان آموزان را به بهانه ی انجام چند حرکت کششی ورزشی از جای خود بلند کنید. و به آنها بگویید که این حرکات ورزشی را انجام دهند. البته می‌توانید یک مقدار سلیقه به خرج دهید. و یک بازی هم طراحی کنید. برای مثال به آنها بگویید: با حرف زدن دست خود را ۵ سانتی متر بالاتر ببرید. و یا بازی های متنوع دیگر که بستگی به شرایط و فضای کلاس شما دارد.

۲.تغذیه

زبان یکی از درس هایی هست. که انرژی زیادی از زبان آموز می گیرد. حتما در جلسات زبان به زبان آموزان خود بگویید. همراه خود ۲ الی ۳ عدد خرمای خشک داشته باشند. حال شاید این سوال پیش بیاید چرا خرمای خشک به خاطر اینکه، قند خرمای خشک کم کم و به مرور زمان وارد خون شده و باعث می شود که زبان آموز انرژی گرفته و در سر کلاس زبان شاداب باشد. واز طرفی به خاطر اینکه مانند خرمای عادی حالت چسبندگی ندارد باعث به‌هم‌ریختگی کلاس نمی شود. که زبان آموزان مدام برای شستن دست خود از استاد اجازه بگیرند که بیرون کلاس بروندو باعث برهم ریختگی وضع کلاس شود. بهترین ایده برای  خوردن تغذیه یک زمان مشترک می باشد. بدین صورت که استاد به زبان آموزان  بگوید:  دو دقیقه برای خوردن تغذیه وقت دارند. اساتید عزیز بحث تغذیه را خیلی جدی بگیرید، چراکه اگر انرژی زبان آموزان در سر کلاس افت کند هرچقدر هم محتوا و روش تدریس شما عالی باشد. آنها از کلاس زبان لذت نخواهند برد.

۳.دما و نور

یکی دیگر از عواملی که از ویژگی های فیزیکی زبان آموزان به شمار می آید توجه به دما و نور در کلاس زبان است. حتما در کلاس زبان به این دو عامل توجه ویژه داشته باشید. چراکه سرد و یا گرم بودن بیش از اندازه و و یا نور بیش از اندازه و یا کم نوری می تواند بر روند کلاس زبان تاثیر منفی  بگذارد. چرا  که هر کدام از عوامل فوق  می‌تواند باعث خواب آلودگی، کسالت، به هم ریختگی اعصاب  و حتی  باعث اختلاف بین اساتید و زبان آموزان بشود. پس اگر در کلاس زبان متوجه شدید که یکی از عوامل دما و نور از حالت استاندارد خارج شده است. حتما این قضیه را به اطلاع مدیریت آموزشگاه زبان  برسانید. تا در اسرع وقت مشکل مربوطه برطرف شود.

 

۴.خیره ماندن

فرض کنید در کلاس زبانی هستید که استاد بر روی صندلی نشسته و هیچ تحرکی ندارد و از روی همان صندلی تمام موضوعات مربوطه را تدریس میکند. چه اتفاقی می افتد. بعد از ۳۰ دقیقه خیلی از زبان آموزان احساس می‌کنند گردنشان درد گرفته و به خاطر اینکه سرعت جریان خون در بدن آنها کند میشود. احساس خواب آلودگی و کسالت می‌کنند. و یا به خاطر اینکه بیش از اندازه به یک نقطه خیره شده اند چشمان آنها سیاهی میرود. حتما در سر کلاس زبان با راه رفتن در مسیر کلاس. و یا انجام فعالیت های زبانی. مانع از این بشوید که زبان آموزان به یک نقطه خیره شوند این نکته را همیشه با خود تکرار کنید. که زبان آموزان از خیره ماندن به یک نقطه متنفرند. با هر ترفندی شده سعی کنید زبان آموزان در طول جلسه کلاس زبان فعالیت زبانی داشته باشند. اگر بخواهم بهتر به شما بگویم: بی تحرکی و ساکن ماندن زبان آموزان در کلاس زبان  یک سم مهلک است. این مورد را حتما حتما جدی بگیرید.

 

 

با سلام و ادب خدمت مدرسان زبان عزیز لطفا نظرات خوب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

با ارادت پیرهادی

نوشته های دیگر

محصولات تدریس زبان