اهمیت توجه به ویژگی های ذهنی زبان آموزان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

اهمیت توجه به ویژگی های ذهنی زبان آموزان

 

 

۱.زبان آموزان ذاتا تمرکز ندارند

وجود موبایل باعث شده است که زبان آموزان  در کلاس زبان از تمرکز کافی برخوردار نباشند. چراکه هر چند دقیقه یکبار به صورت ناخودآگاه دوست دارند. که شبکه‌های اجتماعی خود را چک کنند. که همین عامل باعث شده هر چقدر هم ما به عنوان استاد زبان تلاش کنیم که محتوا را به بهترین نحو تدریس کنیم. بازهم حواس پرتی در بین زبان آموزان مانع از تفهیم ۱۰۰% موضوع درس شود. برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید بازی های طراحی کنید. که نیازمند استفاده از موبایل باشد. برای مثال از زبان آموزان بخواهید این لغت جدید را در اینترنت سرچ کنند و مترادف ها، متضاد ها و حالت های مختلف لغت مانند اسم، صفت، فعل و یا هر چیز دیگر را که مرتبط به این لغت هست پیدا کنند. همین بازی ساده باعث می شود که زبان آموزان گوشی خود را چک کنند. و به طور ناخودآگاه ارضای ذهنی بشوند. و دیگر نیاز نباشد، در سایر موارد به گوشی خود رجوع کنند.

۲.محتوای زیاد صد در صد ممنوع

این باور اشتباه را به کلی فراموش کنید. که هرچقدر محتوای بیشتری در اختیار زبان آموزان قرار دهیم. آنها از زبان آموزی لذت بیشتری میبرند. متاسفانه بسیاری از اساتید زبان برای اینکه علم و دانش خود را به رخ زبان‌آموزان بکشند. بیش از ۸۰ درصد کلاس را تدریس کرده. و بیشترین محتوا را در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهند. اما تجربه نشان داده زبان آموزان مطالب مربوطه را نوشته. و شاید حتی یک بار هم آنها را چک نمی کنند. در صورتی که زبان آموزان عاشق محتوای کم و انجام تمرین ها و فعالیت های کلاسی هستند. پس به این نکته ذهنی زبان آموزان توجه ویژه ای داشته باشیم. که تمرین و فعالیت های زبانی اثر بسیار بیشتری نسبت به محتوای زیاد خواهد داشت.

 

۳.زبان آموز عاشق تصویر است

زبان آموزان به طور ذهنی، از قرار گرفتن در موقعیت های واقعی لذت بیشتری می برند. فرض کنید شما در حال تدریس موضوع فرودگاه هستید. هرچقدر هم تمام لغات، جملات و اصطلاحات مربوط به این موضوع را به خوبی تدریس کنیم. اما اگر زبان آموزان را در شرایط واقعی قرار ندهیم آن موضوع به خوبی برای آنها جا نمی افتد. پس همیشه فضای کلاس را به سمت تصویری پیش ببریم. حال ممکن است استفاده از پوسترهای آماده باشد. و یا فیلم هایی مرتبط به این موضوع. البته وجود تکنولوژی و اینترنت کار ما اساتید زبان را راحت کرده است. به شما پیشنهاد می کنم هر موضوعی را که تدریس می کنید. از زبان آموزان بخواهید. با یک سرچ ساده در اینترنت فیلم ها و عکس های مرتبط به آن موضوع را پیدا کنند. و در اختیار شما و همکلاسی های خود قرار دهند. با همین تمرین ساده می‌توانیم لذت  فراگیری یک موضوع را برای زبان آموزان بیشتر و بیشتر کنیم.

 

نوشته های دیگر

محصولات تدریس زبان