اهمیت توجه به ویژگی های عمومی زبان آموزان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

اهمیت توجه به ویژگی های عمومی زبان آموزان

 

 

 

۱.اهمیت توجه به سن

اهمیت توجه به سن زبان آموزان می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات برای اساتید زبان بشود. فرض کنید شما روش تدریسی که در کلاس  نوجوانان دارید. همان روش تدریس هم در کلاس بزرگسال ها داشته باشید. مطمئن باشید انتقادات شدیدی به شما اساتید زبان می‌شود. برای اینکه این مشکل برای ما اساتید زبان ایجاد نشود. بهترین راه حل این است که به دغدغه ها، توقعات و  خواسته های زبان آموزان توجه کنیم. بدین صورت که در  جلسه اول  از آنها راجع به خواسته ها وتوقعات زبانی  شان سوال کنیم. آن موقع متوجه خواهیم شد. که روش تدریس، نوع فعالیت های زبانی، و حتی منابعی که آنها نیاز دارند. به چه صورت خواهد بود. توجه به سن زبان آموزان را بسیار جدی بگیرید. برای مثال: شاید یک بازی و فعالیت زبانی آنقدر که برای نوجوانان لذت بخش باشد. همان بازی برای افراد بزرگسال بسیار کسل کننده به نظر برسد.

۲.اهمیت توجه به جنسیت

مهمترین مشکلی که در خصوص اهمیت توجه به جنسیت در کلاس زبان می توانیم با آن روبرو شویم. مربوط به مثال زدن ها و قیاس بین دو جنسیت است. فرض کنید  در هنگام فعالیت  ها و بازی های زبانی نوع مثال زدن شما طوری باشد. که باعث توهین به یک جنسیت خاص بشود. هر چقدر هم که این مثال خنده دار و بدون منظور باشد. مطمئن باشید فضای کلاس را به حالت تدافعی می برد. و  زبان آموزانی که مورد تمسخر قرار گرفته اند. در صدد جبران برمی‌آیند. تجربه نشان داده گاهی یک سوم وقت کلاس. صرف  بحث های بیهوده می شود. برای مثال  در اوایل تدریسم، در هنگام آموزش موضوع  تابلوهای راهنمایی و رانندگی، ناخودآگاه گفتم که وجود این تابلوها بیبرای مثال در دوره تربیت مدرسی که داشتم یکی از اساتید زبان به من گفت: من با کارکنان یک شرکت کلاس داشتم. از قضا مدیران شرکت هم در این کلاس بودند. ولی من از روی بی تجربگی یکی از مدیران  که تکالیف زبان را انجام نداده بود. به جای اینکه فقط علت  عدم انجام تکالیف را بپرسم. یک شوخی بی ربط با این مدیر کردم. به او گفتم شما شرکت را همینجوری اداره می کنید. درسته در اون لحظه هم مدیر و هم کارکنان خندیدند. ولی دو جلسه بعد به دلایلی عذر مرا از آن شرکت خواستند. آنها گفتند ما فعلاً قصد برگزاری کلاس نداریم. اما بعد من متوجه شدم علت تعطیلی کلاس. آن شوخی  نامربوط من با  مدیر شرکت بوده است. پس حتما در هنگام تدریس به خصوص به افرادی که دارای جایگاه بالای اجتماعی هستند توجه به شخصیت و جایگاه آنها را جدی بگیریم.

 

۳.توجه به جایگاه قومیتی زبان آموزان

توجه به این موضوع از اهمیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است. به خصوص در تهران، چرا که از قومیت های متفاوت در این شهر وجود دارد. بعضی از اساتید زبان. از روی بی تجربگی با قومیت های متفاوت در کلاس زبان شوخی می کنند. برای مثال در مشاوره اخیری که با یکی از مدیران آموزشگاه  زبان داشته ام. آنها این موضوع را مطرح کردند. که اخیراً یک خانواده از آموزشگاه ما شکایت کرده است. موضوع شکایت توهین به یکی از زبان آموزان بود. قضیه را که پیگیر شدم. دیدم یکی از زبان آموزان از استاد زبان سوال کرده بود. استاد لهجه آمریکن بهتر است و یا بریتیش. (این دانش آموز از یکی از استان های قابل احترام ایران هست) و دارای لهجه خاصی بوده. استاد زبان به او میگوید شما اول لهجه ی خود را درست کنید. بعدا به فکر صحبت کردن به لهجه آمریکایی و یا بریتیش باشید. همین موضوع باعث شده بود که دانشجو با گریه کلاس را ترک کند. که در نهایت منجر به شکایت از آموزشگاه مربوطه شد. عدم توجه به جایگاه قومیتی می‌تواند مشکلات بسیار مهمی را برای اساتید زبان و همچنین آموزشگاههای زبان به وجود بیاورد. در هر جایگاهی استادی که هستیم به هیچ عنوان اجازه شوخی با قومیت ها را نداریم. حتی اگر زبان آموزان بگویند ظرفیت شوخی ما بالاست. شما  شخصیت استادی خود را حفظ کرده و به هیچ عنوان با قومیت ها شوخی نکنید.

شتر برای خانم ها اهمیت دارد. و نه آقایون. همین جمله که از روی بی تجربگی و حتی بدون منظور از طرف من بیان شد. باعث ناراحتی گروهی از زبان آموزان خانم  شد. خاطرم می آید حدود ۴۰ دقیقه راجع به این موضوع در کلاس با همدیگر بحث می کردیم. و شاید به جرأت بگویم چند جلسه زمان برد. تا بتوانم ذهنیت منفی که آنها نسبت به من استاد پیدا کرده بودند را پاکسازی کنم. پس توجه به جنسیت به خصوص در کلاس های مختلط، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

۴.توجه به جایگاه اجتماعی زبان آموز

یک فرهنگ غلط که در بین بسیاری از اساتید وجود دارد، که متاسفانه این فرهنگ ریشه ژنتیکی در ایران دارد. این است که  اساتید احساس می کنند. هنگامی که در جایگاه معلمی قرار می گیرند. می‌توانند هر شوخی و یا هر برخوردی را با دانش آموزان خود داشته باشند. اما تجربه نشان داده که اگر ما به جایگاه اجتماعی دانش‌آموزان توجه نکنیم. نه تنها در تدریس موفق نخواهیم شد. بلکه از ما به عنوان یک استاد بی ادب هم یاد می کنند. در جایگاه استادی شما حق دارید از دانش آموزان تکالیف را بخواهید. راجع به موضوعاتی که آنها سوال می کنند. به درستی پاسخ دهید. و تمام تلاش و هم و غم خود را برای ارتقاء سطح علمی زبان آموز قرار دهید. اما اینکه در جایگاه برتری به عنوان استاد قرار دارید. به هیچ عنوان اجازه ندارید پا را فراتر گذاشته و هر شوخی یا برخوردی را با زبان آموزان داشته باشید. برای مثال در دوره تربیت مدرسی که داشتم یکی از اساتید زبان به من گفت: من با کارکنان یک شرکت کلاس داشتم. از قضا مدیران شرکت هم در این کلاس بودند. ولی من از روی بی تجربگی یکی از مدیران  که تکالیف زبان را انجام نداده بود. به جای اینکه فقط علت  عدم انجام تکالیف را بپرسم. یک شوخی بی ربط با این مدیر کردم. به او گفتم شما شرکت را همینجوری اداره می کنید. درسته در اون لحظه هم مدیر و هم کارکنان خندیدند. ولی دو جلسه بعد به دلایلی عذر مرا از آن شرکت خواستند. آنها گفتند ما فعلاً قصد برگزاری کلاس نداریم. اما بعد من متوجه شدم علت تعطیلی کلاس. آن شوخی  نامربوط من با  مدیر شرکت بوده است. پس حتما در هنگام تدریس به خصوص به افرادی که دارای جایگاه بالای اجتماعی هستند توجه به شخصیت و جایگاه آنها را جدی بگیریم.

۵.توجه به جایگاه قومیتی زبان آموزان

توجه به این موضوع از اهمیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است. به خصوص در تهران، چرا که از قومیت های متفاوت در این شهر وجود دارد. بعضی از اساتید زبان. از روی بی تجربگی با قومیت های متفاوت در کلاس زبان شوخی می کنند. برای مثال در مشاوره اخیری که با یکی از مدیران آموزشگاه  زبان داشته ام. آنها این موضوع را مطرح کردند. که اخیراً یک خانواده از آموزشگاه ما شکایت کرده است. موضوع شکایت توهین به یکی از زبان آموزان بود. قضیه را که پیگیر شدم. دیدم یکی از زبان آموزان از استاد زبان سوال کرده بود. استاد لهجه آمریکن بهتر است و یا بریتیش. (این دانش آموز از یکی از استان های قابل احترام ایران هست) و دارای لهجه خاصی بوده. استاد زبان به او میگوید شما اول لهجه ی خود را درست کنید. بعدا به فکر صحبت کردن به لهجه آمریکایی و یا بریتیش باشید. همین موضوع باعث شده بود که دانشجو با گریه کلاس را ترک کند. که در نهایت منجر به شکایت از آموزشگاه مربوطه شد. عدم توجه به جایگاه قومیتی می‌تواند مشکلات بسیار مهمی را برای اساتید زبان و همچنین آموزشگاههای زبان به وجود بیاورد. در هر جایگاهی استادی که هستیم به هیچ عنوان اجازه شوخی با قومیت ها را نداریم. حتی اگر زبان آموزان بگویند ظرفیت شوخی ما بالاست. شما  شخصیت استادی خود را حفظ کرده و به هیچ عنوان با قومیت ها شوخی نکنید.

نوشته های دیگر

محصولات تدریس زبان