استفاده از گوگل ترنسلیت برای بهبود مهارت گفتاری زبان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

استفاده از گوگل ترنسلیت برای بهبود مهارت گفتاری زبان

 

یکی از روش هایی که می توان زبان آموزان را ترغیب به صحبت کردن  کنیم. این است که به آنها بگوییم صدای خود را ضبط کنند و یا مکالمه خود را برای یک نفر دیگر ارائه دهند. این تکنیک را بارها در کلاس ها و کارگاه های روشها و فنون آموزش و یادگیری زبان های خارجی برای زبان آموزان توضیح داده ام. و اگر به کتاب ۱۲ سال تدریس بیهوده نوشته محمود پیرهادی رجوع کنیم. این تکنیک را به خوبی توضیح داده ام. اما  یکی از تکنیک هایی که برای خودم بسیار جالب می باشد و اکثر مواقع آن را به زبان آموزان پیشنهاد می دهم. استفاده از ابزار گوگل ترنسلیت است. 

اگر صفحه گوگل ترنسلیت را باز کنیم. در قسمت پایین سمت راست یک آیکون میکروفون مانند می بینیم. از زبان آموزان خود بخواهید. هر وقت قصد دارند به صورت انفرادی با خودشان انگلیسی صحبت کنند بر روی این آیکون کلیک کنند. و شروع کنند موضوع مورد نظر خود را به انگلیسی صحبت کنند. اتفاق جالبی که می افتد، این است که: همه مکالمات آنها از صوت به متن تبدیل می شود. این نوع تمرین دو نوع مزیت دارد. مزیت اول این است که آنها می‌توانند از متن خود کپی کرده. و بعداً ایراد های گرامری و ساختاری خود را پیدا کنند. و مزیت دوم که بسیار جالب تر است می‌توانند در هر مرحله صحبت کردن یک رکورد جدید برای خود ثبت کنند.

بدین صورت که متن مورد نظر را که از صدا به متن تبدیل شده کپی کرده. و در فایل ورد پیست کنند. به راحتی متوجه می‌شوند که  چند کلمه صحبت کرده‌اند. و هر دفعه زبان آموزان ترغیب می شوند برای این که رکورد قبلی خود را افزایش دهند تعداد لغات بیشتری صحبت کنند. این هم یک ایده بسیار جالب برای تشویق زبان آموزان جهت تمرین مکالمه گفتاری به صورت خودخوان و انفرادی.

 

 

نوشته های دیگر